12.10.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 października 2007 r., sygn. I FSK 1337/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie sędzia NSA Krzysztof Stanik sędzia del. WSA Grażyna Nasierowska (spr.) Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 12 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. - T. spółka jawna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 czerwca 2006 r. sygn. akt I Sa/Go 2228/05 w sprawie ze skargi R. - T. spółka jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. G. z dnia 28 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatek od towarów i usług za listopad 2003 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 20 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Go 2228/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę R.-T. Sp. j. J. i R. R., E. R. (dalej nazywana - Spółką lub Skarżącą) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 28 września 2005 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2003 r.

2. Z ustalonego przez Sąd I instancji stanu faktycznego wynika, iż w dniu 23 kwietnia 2003 r. Spółka otrzymała licencję na wykonywanie międzynarodowego transportu rzeczy ciągnikami siodłowymi o numerach rejestracyjnych: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] i [...]. W trakcie kontroli podatkowej organ I instancji ustalił, iż w rejestrze sprzedaży eksportowej Skarżąca ewidencjonowała faktury za świadczenie usług transportowych oraz spedycyjnych na zlecenie kontrahenta zagranicznego oraz świadczenie usług na zlecenie kontrahenta krajowego. Jako sprzedaż eksportową Spółka zaewidencjonowała faktury wystawione przez kontrahenta zagranicznego za wykonanie usługi transportowej świadczonej na odcinku krajowym samochodem o nr rej. [...], który nie był objęty licencją. Ponadto Spółka ewidencjonowała jako sprzedaż eksportową usługę wykonywaną na zlecenie kontrahenta zagranicznego w zakresie usługi spedycyjno-transportowej świadczonej tylko na terenie kraju. Podwykonawcami tej usługi byli przewoźnicy nie posiadający licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego. Jako eksport Skarżąca zaewidencjonowała również fakturę wystawioną przez kontrahenta zagranicznego za świadczoną usługę transportowo-spedycyjną na trasie z zagranicy do punktu odbioru w Polsce, nie posiadając listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego. Ponadto Spółka zaewidencjonowała w rejestrze zakupów i rozliczyła w deklaracji VAT-7 fakturę wystawioną przez "[...] T." S.C. stanowiącą refakturę usług telekomunikacyjnych linii, której abonentem jest w/w spółka cywilna, a Skarżąca nie posiada umowy poddzierżawy linii zainstalowanej u innego nabywcy. W trakcie kontroli E. R. oświadczyła, że dotychczasowe i bieżące usługi transportowe i transportowo-spedycyjne dla kontrahenta zagranicznego wykonywane są na podstawie ustnych (telefonicznych) zleceń. Wskazała również, iż na kwestionowaną usługę posiada list przewozowy, a z numeru telefonicznego, którego dotyczy refaktura korzysta wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne