10.07.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2007 r., sygn. I FSK 987/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia NSA Ryszard Pęk ( spr. ) Protokolant Piotr Dębkowski po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 17/06 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia [...], utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi z dnia [...] w sprawie określenia J. P. - zwanego dalej: skarżącym, zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2003r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujące okoliczności faktyczne

i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi określił skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 r. (w październiku 2003 r. stwierdzono nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc). Organ I instancji ustalił, że skarżący błędnie zakwalifikował świadczone na rzecz Urzędu Miasta w T. usługi, polegające na inkasowaniu opłaty targowej od osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Z ustaleń przedstawionych w uzasadnieniu wynikało, że w fakturach wystawianych na rzecz Urzędu Miasta w T. skarżący określał świadczone usługi jako "inkaso opłaty targowej wg złożonych rozliczeń i wpłaconych kwot", kwalifikując je jako zwolnione od podatku od towarów i usług. W trakcie trwania kontroli organ I instancji wystąpił do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o dokonanie klasyfikacji statystycznej PKWiU usług świadczonych przez skarżącego. W odpowiedzi Główny Urząd Statystyczny stwierdził, że działalność polegająca na pobieraniu opłat targowych na rzecz gminy od osób fizycznych, prawnych i nie posiadających osobowości prawnej jednostek organizacyjnych mieści się w grupowaniu PKWiU 74.84.12 - 00.00 - "Usługi świadczone przez agencje inkasa". Na tej podstawie przyjęto, że skarżący zaniżył wysokości podatku należnego z tytułu pobierania opłaty targowej poprzez zastosowanie w poszczególnych miesiącach 2003 r. zwolnienia podatkowego zamiast stawki podstawowej 22%. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, rozpoznając odwołanie, które złożył skarżący, decyzją z dnia 2 listopada 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu powołał się na opinię Głównego Urzędu Statystycznego, w której - jak ustalił organ I instancji - usługi pobierania opłat targowych mieściły się w grupowaniu PKWiU 74.84.12 - 00.00 - "Usługi świadczone przez agencje inkasa". Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił, że jeżeli organ władzy publicznej scedował pobieranie opłaty targowej na określony podmiot, to taka działalność nie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne