Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2007 r., sygn. I FSK 1075/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Artur Mudrecki Sędziowie Sędzia NSA Juliusz Antosik Sędzia NSA Sylwester Marciniak ( spr. ) Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Bd 144/06 w sprawie ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...], nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 240 zł ( słownie: dwieście czterdzieści złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 maja 2006 r., (sygn. akt I SA/Bd 144/06), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...], nr [...], w przedmiocie stanowiska wierzyciela w przedmiocie zarzutów.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, iż zaskarżonym postanowieniem organ odwoławczy utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...], w którym organ nie uznał zobowiązania (za sierpień 2001 r w zakresie podatku od towarów i usług w kwocie 8.309 zł) za wygasłe, uznał natomiast zarzut dotyczący błędów formalnych tytułu wykonawczego (wskazanie niewłaściwego organu egzekucyjnego). Organ nie podzielił stanowiska strony, iż prowadzenie egzekucji administracyjnej jest niedopuszczalne w oparciu o art. 33 pkt 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z racji wygaśnięcia obowiązku podlegającego wykonaniu. Strona nie odpowiedziała na wezwanie do przedłożenia dowodów na potwierdzenie prezentowanego przez siebie stanowiska.
W swej decyzji organ odwoławczy nie uwzględnił zarzutów strony wskazując, że umożliwiono jej zapoznanie się z aktami sprawy i złożenie wyjaśnień, strona jednak z możliwości tej nie skorzystała. Organ I instancji wyjaśnił także motywy rozstrzygnięcia oraz wskazał dowody, na których się oparł. Z dowodów zgromadzonych przez wierzyciela nie wynikało potwierdzenie wygaśnięcia zobowiązania, a strona, pomimo wezwania, nie przedstawiła własnych dowodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty