Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2007 r., sygn. II FSK 587/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Sędziowie NSA Bogusław Dauter, Krystyna Nowak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2006 r. sygn. akt I SA/Po 1035/05 w sprawie ze skargi I. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 22 kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobranego podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę I. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobranego podatku od spadków i darowizn.
Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco. Na mocy aktu notarialnego sporządzonego w dniu 17 marca 2003 r. przez skarżącą (notariusza płatnika podatku od spadków i darowizn), małżonkowie E. i K. R. nabyli od PPB "A." sp. z o.o. wyodrębniony lokal mieszkalny wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz częściach wspólnych budynku, a także udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu nr 1/21 wraz z prawem własności nakładów poczynionych na budowę centrum rekreacyjnego. Tym samym aktem notarialnym K. R. oraz jego małżonka darowali R. R. (synowi) ekspektatywę odrębnej własności ww. lokalu mieszkalnego wraz z przynależnymi do niego prawami. W dacie sporządzenia i podpisania ww. aktu notarialnego własność wspomnianego lokalu oraz przynależnych mu praw nie została wpisana do księgi wieczystej. Wniosek o wpis darowanej nieruchomości do księgi wieczystej został złożony przez obdarowanego w treści aktu notarialnego.
Od powyższej czynności płatnik (notariusz por. art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, tekst jedn. Dz.U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm., dalej p.s.d.) pobrała podatek od spadków i darowizn uwzględniając ulgę wskazaną w art. 16 ust. 1 pkt 1 p.s.d. Zgodnie z tym przepisem (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.), w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty