Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2006 r. sygn. II GSK 218/06
W razie niedokonania wyboru zarządu nieruchomości wspólnej uprawnienia właściciela do wyrażenia pisemnej zgody na wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, o której mowa w art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.), przysługują współwłaścicielom nieruchomości wspólnej.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 184 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę kasacyjną Andrzeja K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 kwietnia 2006 r. w sprawie ze skargi Andrzeja K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 5 sierpnia 2004 r. w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Z uzasadnienia
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Andrzeja K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 5 sierpnia 2004 r., utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia 31 maja 2004 r. o odmowie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających od 4,5 do 18% alkoholu w lokalu skarżącego przy ul. A. nr 6 w L. W uzasadnieniu wyroku WSA przypomniał, że jedynym powodem odmowy wydania zezwolenia było niespełnienie warunku określonego w art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.). Stanowi on, że do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Sąd uznał, że wymieniony przepis powinien być interpretowany łącznie z innymi. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu. Gdy budynek ma administratora lub zarządcę, wówczas do takiego podmiotu występuje się o wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych. W budynku przy ul. A. nr 6 nie została utworzona wspólnota mieszkaniowa, nie zlecono administrowania lub zarządzania nim wyspecjalizowanemu podmiotowi i dlatego - stosownie do art. 27 ustawy o własności lokali i art. 200 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli budynku był uprawniony do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Ci współwłaściciele pismem z dnia 17 maja 2004 r. poinformowali organ I instancji, że nie wyrażają zgody na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu Andrzeja K., położonym w tym budynku. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zgodził się z zarzutem skarżącego o niedopuszczalnym przyznaniu uprawnień strony wszystkim mieszkańcom budynku i o błędnym uzasadnieniu decyzji (...). Sąd dodatkowo podkreślił, że art. 31 ust. 3 Konstytucji RP przewiduje możliwości wprowadzenia w drodze ustawy ograniczeń w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw, gdy są one konieczne m.in. dla ochrony wolności i praw innych osób; przytoczone unormowania poza te ramy nie wykraczają. Nie doszło także do naruszenia zasady równości obywateli wobec prawa, ponieważ warunek uzyskania zgody na sprzedaż napojów alkoholowych wynika wprost z ustawy, a jego celem jest m.in. ochrona właścicieli lub użytkowników lokali w budynkach wielomieszkaniowych przed negatywnymi konsekwencjami sprzedaży napojów alkoholowych w takim budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty