Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2006 r., sygn. II FSK 56/06
1. O ile w postępowaniu podatkowym dotyczącym dochodu z nieujawnionych źródeł przychodu zostanie stwierdzone poniesienie wydatków przekraczających znacznie zeznany dochód, to na podatniku ciąży wykazanie, że znajdują one pokrycie w określonym źródle przychodów lub posiadanych zasobach. Należy jednak zaznaczyć, iż przerzucenie ciężaru dowodu na stronę nie jest całkowite, a fakt nieujawnienia przychodów dla celów podatkowych nie może stanowić podstawy do dowolnych ustaleń i nie zwalnia organów podatkowych z przeprowadzenia postępowania dowodowego oraz oceny wskazanych dowodów zgodnie z zasadami wynikającymi z Ordynacji podatkowej.
2. Przypisywanie decydującego znaczenia zeznaniom świadków odnośnie gromadzenia przez podatnika zasobów majątkowych oraz osiąganych zysków z handlu, jak również dokonanie na tej podstawie ustaleń co do wysokości zysków jakie miał uzyskiwać, jest nieuprawnione i niemożliwe do zrealizowania.
Wyrokiem z dnia 14 października 2005 r., wydanym w sprawie o sygn. akt I SA/Bk 174/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia 13 maja 2005r., nr PBII/4177-27/WB/05 w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000r., stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku na rzecz skarżącego kwotę 5.615 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił przebieg postępowania administracyjnego zakończonego zaskarżoną decyzją podając, że decyzją z dnia 11 lutego 2005r., nr DF I/3-431-597/03/12/05/3 Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku ustalił Andrzejowi Ż. wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu osiągnięcia przychodów nie mających pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2000r. w kwocie 156.232,50 zł.
W przeprowadzonym wobec podatnika postępowaniu kontrolnym w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa lub dochód gminy, a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych za 2000 r. ustalono, że kontrolowany w 1999r. rozpoczął działalność gospodarcza w firmie D. i w ciągu roku z własnych środków poniósł znaczne wydatki o charakterze inwestycyjnym na nabycie lub wytworzenie 6 obiektów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz nakłady na zadanie inwestycyjne K. ukończone w roku następnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty