Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. I FSK 195/06, I FSK 196/06
Granice rozpoznania skargi są z jednej strony wyznaczone przez kryterium legalności działań administracji publicznej, z drugiej zaś przez całokształt prawnych aspektów stosunku administracyjnoprawnego (podatkowoprawnego)
Wyrokiem z 9 listopada 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (WSA) oddalił skargę Anny G. (skarżącej) na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku w przedmiocie podatku od towarów i usług (podatku VAT) za styczeń i luty 2001 roku.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, że decyzja utrzymywała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w Gdańsku określającą zobowiązanie podatkowe oraz odsetki za zwłokę w podatku VAT za wskazany okres. Za podstawę prawną rozstrzygnięcia podatkowego przyjęto art. 14ust. 7a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 z późn. zm. - dalej powoływanej jako "ustawa o VAT").
Swoje rozstrzygnięcia organy podatkowe oparły na ustaleniu, że skarżąca została zarejestrowana jako podatnik podatku VAT na podstawie zgłoszenia z 4 grudnia 1993r. (formularz "VAT-1"), zaprzestając jednak prowadzenia działalności gospodarczej 31 grudnia 1997r. Z początkiem 1999 roku skarżąca ponownie rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej i decyzją Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 27 kwietnia 1999r. została upoważniona do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w formie karty podatkowej. Następnie 28 lutego 2001 r. złożyła oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (dokument "VAT-6") oraz zgłoszenie rozpoczęcia sprzedaży towarów wymienionych w art. 14 ust. 10 ustawy o VAT (dokument "VAT-R").
W tak ustalonym stanie faktycznym Urząd Skarbowy uznał jednak, że skarżąca nie korzystała w 2001 roku ze zwolnienia od podatku VAT mimo opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Uznał bowiem, że skoro wcześniej utraciła zwolnienie od podatku VAT, nie mogła z niego skorzystać w latach następnych (art. 14 ust. 7a ustawy o VAT). Ostatecznie uznał, że skarżąca zaniechała składnia deklaracji podatkowych w podatku VAT za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2001 r. zaś na podstawie oświadczeń pełnomocnika skarżącej o wysokości przeciętnych obrotów określił należny podatek VAT wraz z odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty