10.11.2006

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. I OSK 32/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie NSA Zbigniew Rausz (spr.) Jolanta Sikorska Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Andrzeja M. i Tomasza M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 434/04 w sprawie ze skargi Andrzeja M. i Tomasza M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 28 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa wieczystego użytkowania na gruncie nieruchomości warszawskiej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 24 sierpnia 2005 r. I SA/Wa 434/04 oddalił skargę Andrzeja M. i Tomasza M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z 28 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa wieczystego użytkowania na gruncie nieruchomości warszawskiej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta. z 6 listopada 2003 r. odmawiającą Tomaszowi M. i Andrzejowi M. - spadkobiercom byłego właściciela nieruchomości Izydora M. - przyznania prawa użytkowania wieczystego do gruntu położonego przy ul. O. 34 w związku z niezłożeniem w określonym terminie przez byłego właściciela nieruchomości wniosku przewidzianego w przepisie art. 7 ust. 1 dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy /Dz.U. nr 50 poz. 279/.

Z ustaleń organu I instancji wynikało bezspornie, że przedmiotowa nieruchomość objęta została działaniem ww. dekretu, mocą którego z dniem 21 listopada 1945 r., tj. z dniem jego wejścia w życie, nieruchomości warszawskie, w tym również grunt niniejszej nieruchomości przeszły z mocy prawa na własność gminy m.st. Warszawy. Obecnie na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy grunt ten stanowi własność miasta stołecznego Warszawy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 cyt. dekretu dotychczasowi właściciele lub ich następcy prawni będący w posiadaniu gruntu, względnie osoby prawa ich reprezentujące - uprawnieni byli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia w posiadanie gruntu przez gminę do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za opłatą symboliczną /obecnie użytkowanie wieczyste/. Gmina zaś miała obowiązek uwzględnienia wniosków, jeżeli korzystanie z gruntów przez dotychczasowych właścicieli dało się pogodzić z przeznaczeniem tych gruntów określonym w planie zabudowania. Objęcie niniejszego gruntu w posiadanie przez gminę nastąpiło w dniu 25 listopada 1948 r., tj. z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Nr 27 Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy a zatem termin do złożenia skutecznego wniosku w trybie art. 7 ust. 1 dekretu upływał w dniu 25 maja 1949 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty