28.04.2006 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2006 r., sygn. II OSK 789/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Bujko, Sędziowie NSA Krystyna Borkowska, Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.), Protokolant Krzysztof Tkacz, po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zespołu Opieki Zdrowotnej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 1 lutego 2005r., sygn. akt 3 II SA/Wr 2202/02 w sprawie ze skargi Zespołu Opieki Zdrowotnej w G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu Oddział Zamiejscowy w Legnicy z dnia [...] sierpnia 2002 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę wniesioną przez Zespół Opieki Zdrowotnej w G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu Oddział Zamiejscowy w Legnicy z dnia [...] sierpnia 2002r. utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [..] maja 2002r. stwierdzającą chorobę zawodową - wirusowe zapalenia wątroby typu C u chirurga J. R., pracownika oddziału chirurgicznego ZOZ w G.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż podejrzenie choroby zawodowej zgłosił Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu, który po analizie ryzyka zawodowego oraz po wykonaniu badań rozpoznał chorobę zawodową - wirusowe zapalenia wątroby typu C (WZW). Z zebranych dokumentów wynikało, że J. R. pracował w Zespole Opieki Zdrowotnej w G. w okresie od 13.02.1989 r. do 22.04.2001r. jako lekarz chirurg, gdzie kolejno zajmował stanowiska: stażysty, młodszego asystenta i starszego asystenta, a od maja 2001 roku prowadzi prywatny gabinet lekarski. Na podstawie charakterystyki stanowiska pracy (formularz postępowania wyjaśniającego z dnia 09.05.2002r.), dokumentacji badań profilaktycznych z dnia 29.04.2002 r. oraz wywiadu zawodowego (dokument ZUS z 04.12.2001 r.) ustalono że pracownik przy wykonywaniu pracy zawodowej był narażony na kontakt z materiałem zakaźnym oraz że znajdował się w grupie szczególnego ryzyka zachorowań na WZW. Badanie serologiczne z dnia 12.10.1999r. potwierdziło u J. R. wirusowe zapalenia wątroby typu C.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne