19.12.2006

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. I OSK 1469/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Jan Paweł Tarno Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Liceum Ogólnokształcącego "O." Sp. z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 maja 2006r. sygn. akt II SA/Sz 1305/05 w sprawie ze skargi Liceum Ogólnokształcącego "O." Sp. z o.o. w [...] na decyzję Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień szkoły publicznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 maja 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 1305/05) oddalił skargę Liceum Ogólnokształcącego "O." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] na decyzję Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie z dnia [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień szkoły publicznej.

Uzasadniając zaskarżone orzeczenie Sąd I instancji podał, iż Prezydent Miasta Szczecina decyzją z dnia 9 sierpnia 2005 roku na podstawie art. 88 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (t.j. - Dz.U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 ze zm.) i art. 104 k.p.a. cofnął uprawnienia szkoły publicznej Liceum Ogólnokształcącemu "O." z siedzibą w [...] przy ul. [...], nadane decyzją Kuratora Oświaty w [...] z dnia 19 czerwca 1992 roku, wpisanemu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonej przez Gminę Miasto [...] - wpis Nr WESiT-I-4332/43/92 z dnia 1 stycznia 1999 roku, dokonany na rzecz Spółki z o.o. "O." z siedzibą w [...], dotyczący prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej - trzyletniego liceum ogólnokształcącego o nazwie: Liceum Ogólnokształcące "O." z siedzibą w [...].

Organ I instancji cofnął uprawnienia szkoły publicznej na skutek wniosku Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty z dnia [...] związanego ze stwierdzeniem w trybie nadzoru pedagogicznego niespełnienia warunków, o których mowa w art. 7 ust. 3. We wniosku podano, iż przedstawiciel Kuratorium Oświaty w [...] wykonując obowiązki obserwatora egzaminu dojrzałości w przedmiotowym Liceum stwierdził, że bez zgody Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty dopuszczono do egzaminu osoby nie będące absolwentami wymienionej szkoły. Wobec powyższego w dniu 12 maja 2005 roku przeprowadzono w przedmiotowej szkole kontrolę organizacji egzaminu maturalnego, w wyniku której stwierdzono dopuszczenie do egzaminu dwóch uczniów z naruszeniem przepisów, tj.: przyjęcie tych osób do szkoły w formie "wolnych słuchaczy" i wpisanie ich do Księgi słuchaczy, brak nostryfikacji świadectw szkolnych ukończenia szkoły za granicą (§ 1 Zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 1997 roku w sprawie zasad i trybu nostryfikacji świadectw uzyskiwanych za granicą /M.P. Nr 78, poz. 739/), samodzielne określenie przez dyrektora szkoły polskiego równoważnika przedłożonych niemieckich świadectw (§ 2 ust. 1 Zarządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie zasad i trybu nostryfikacji świadectw uzyskiwanych za granicą), umożliwienie przystąpienia do egzaminu dojrzałości bez zgody Kuratora Oświaty (§ 33 ust. 3 Załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych /Dz.U. Nr 199, poz. 2046/).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne