21.04.2006

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2006 r., sygn. II OSK 1222/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Gliniecki, Sędziowie NSA Zofia Flasińska (spr), Zygmunt Niewiadomski, Protokolant Maria Połowniak, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 czerwca 2005 r. sygn. akt II SA/Łd 260/05 w sprawie ze skargi J. Ż. na decyzję Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] stycznia 2005 r. Nr [...] w przedmiocie renty strukturalnej 1.uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi 2. zasądza od J. Ż. na rzecz Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kwotę 280 złotych (dwieście osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. Nr [...] Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi, po rozpoznaniu odwołania J. Ż. od decyzji Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. z dnia [...] listopada 2004 r. Nr [...] w sprawie odmowy przyznania renty strukturalnej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S. prawidłowo stwierdził, że J. Ż. nie spełnia warunków do uzyskania renty strukturalnej. Zgodnie bowiem z treścią § 4 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. nr 114, poz. 1191), jednym z warunków koniecznych dla uzyskania renty strukturalnej jest prowadzenie nieprzerwanej działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w okresie co najmniej 10 lat poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i w tym okresie podleganie ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników przez okres co najmniej 5 lat. Przepis ten należy, zdaniem organu odwoławczego, rozpatrywać łącznie z przepisami § 18 ust. 5 pkt 2 oraz § 19 ust. 3 pkt l cytowanego rozporządzenia, określającymi dokumenty wymagane do załączenia do wniosku o przyznanie renty strukturalnej. Przepisy te zaś, okresy wspomniane określają ściśle (odpowiednio 10 i 5 lat). Zdaniem organu II instancji z dołączonego do wniosku zaświadczenia z KRUS wynikało, iż odwołujący nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników przez okres 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku, dlatego brak było przesłanek do przyznania mu żądanego świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp