Wyrok NSA z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. I OSK 804/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno /spr./, Sędziowie NSA Anna Lech, Joanna Runge - Lissowska, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 17 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "P." Sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 2 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Sz 669/05 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od H. K. na rzecz "P." Sp. z o.o.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 2 marca 2006 r., sygn. akt II SA/Sz 669/05 stwierdził nieważność postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...], nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oraz poprzedzającego je postanowienia Prezydenta [...] z [...], nr [...]. W uzasadnieniu podniósł, że Prezydent [...] postanowieniem z [...] 2002 r. umorzył postępowanie egzekucyjne na podstawie art. 59 § 1 pkt 5 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.) w sprawie eksmisji H. K. z uwagi na jego niewykonalność. Nie ulega też wątpliwości, że postanowienie to stało się ostateczne.
W toku postępowania może powstać sytuacja, gdy osiągnięcie zasadniczego celu postępowania egzekucyjnego staje się niemożliwe, wówczas postępowanie ulega umorzeniu. Umorzenie to zaniechanie postępowania na skutek wystąpienia trwałych przyczyn uniemożliwiających dalsze prowadzenie tego postępowania. Postępowanie egzekucyjne w administracji podlega umorzeniu w przypadku zaistnienia przesłanek z art. 59 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Są to przesłanki, będące przeszkodami tak natury prawnej, jak i faktycznej. Ustawodawca przewidział tylko jeden przypadek dotyczący możliwości wszczęcia ponownej egzekucji, gdy stanie się ona dopuszczalna. Według art. 61 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wszczęcie ponownej egzekucji może nastąpić wówczas, gdy zostanie ujawniony majątek lub źródła dochodu zobowiązanego przewyższające kwotę wydatków egzekucyjnych. Dotyczy to przypadku, gdy podstawą umorzenia postępowania był art. 59 § 2 wspomnianej ustawy. Umorzenie postępowania na tej podstawie nie stanowi przeszkody do wszczęcia ponownej egzekucji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty