27.04.2006 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II OSK 596/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Ryms, Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Anna Łuczaj /spr./, Protokolant Marcin Sikorski, po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 stycznia 2005 r. sygn. akt III SA/Lu 704/04 w sprawie ze skargi E. J. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] września 2004r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 stycznia 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił zaskarżoną decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] września 2004 roku Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2004 roku.

Uzasadniając powyższe orzeczenie Sąd pierwszej instancji podał, iż zaskarżoną decyzją Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie po rozpatrzeniu odwołania E. J. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. z dnia [...] sierpnia 2004 roku o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej narządu głosu i narządu słuchu. Organ administracji ustalił, iż E. J. w 1970 roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w L. W czasie nauki miał obowiązkowe zajęcia z emisji głosu. Od 1972 roku do 1975 roku prowadził szkolną orkiestrę dętą jako instruktor muzyczny oraz zespół wokalno-instrumantalny w Zespole Szkół Budowlanych w L. Od 1975 roku do 1978 roku pracował jako nauczyciel muzyki w Zbiorczej Szkole Gminnej w P. prowadząc zespół wokalny. Od 1978 roku do 1982 roku pracował w orkiestrze jako kontrabasista, występował też jako wokalista oraz dorywczo prowadził zespół wokalny. Następnie pracował w Zakładowym Domu Kultury w Ś. na pełnym etacie instruktora kulturalnego - wychowawcy oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Ś., prowadząc zespół wokalny. Z uwagi na brak w miejscach pracy E. J. dokumentacji dotyczącej liczby godzin mówniczych, uwzględniając charakter pracy, organ przyjął, że okresowo mógł być narażony na nadmierny wysiłek głosowy. Zdaniem organu administracji nie można również precyzyjnie określić narażenia na hałas, ponieważ nie były nigdy wykonywane pomiary hałasu w czasie ćwiczeń czy koncertu zespołów muzycznych ani intensywności hałasu przy wykonywaniu na określonym instrumencie partii solowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne