Wyrok NSA z dnia 19 maja 2006 r., sygn. I OSK 1171/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz (spr.), Sędziowie NSA Wojciech Chróścielewski, Anna Łuczaj, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 czerwca 2005 r. sygn. akt III SA/Gd 229/04 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i mianowanie na niższe stanowisko służbowe oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 16 czerwca 2005 r. sygn. akt III SA/Gd 229/04 oddalił skargę K. D. na decyzję Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z [...] Nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i mianowania na niższe stanowisko służbowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że K. D. w dniu 30 stycznia 2004 r. wystąpił do Komendanta Miejskiego Policji w [...] o odwołanie ze stanowiska naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w [...] i przeniesienie na niższe stanowisko służbowe - specjalisty z dniem 2 lutego 2004 r. Rozkazem personalnym Nr [...] z [...]. Komendant Miejski Policji w [...] na podstawie art. 32 ust. 1 i 2 oraz art. 38 ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 192, poz. 1873 z późn. z.) w związku z § 8 ust. 1 i § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 26 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732) zwolnił z dniem 2 lutego 2004 r. kom. K. D. z dotychczas zajmowanego stanowiska naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w [...] oraz przeniósł i mianował go na niższe stanowisko służbowe - specjalisty Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji I w [...]. Organ wskazał, powołując się na treść art. 38 ust. 3 ustawy o Policji, iż policjanta można przenieść na niższe stanowisko służbowe na jego prośbę. Z tych względów przychylono się do prośby zainteresowanego. Z akt sprawy wynika, że rozkaz personalny skarżący otrzymał w dniu 2 lutego 2004 r. w tym też dniu się z nim zapoznał. Raportem z 30 stycznia 2004 r., który wpłynął do KMP w [...] w dniu 2 lutego 2004 r. K. D. zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w [...] o wycofanie wniosku z [...] i odstąpienie od mianowania go na niższe stanowisko służbowe. Wystąpił o przeniesienie do Szkoły Policji w [...]. W odpowiedzi pismem z 2 lutego 2004 r. K. D. został poinformowany, iż jego raport nie może zostać uwzględniony, gdyż wpłynął do KMP w [...] po sporządzeniu rozkazu personalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty