21.04.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2006 r., sygn. I OSK 1095/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędziowie NSA Janina Antosiewicz, , Zygmunt Zgierski (spr.), Protokolant Iwona Sadownik, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 6 lipca 2005 r. sygn. akt II SA/Go 3/05 w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej pkt. 2 i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim, 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 lipca 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził nieważność decyzji Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby R. B. oraz uchylił poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...].

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w Rzepinie, działając na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 24 lipca 1999 roku o Służbie Celnej zwolnił Romana B. ze służby z dniem doręczenia decyzji. W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu 5 lipca 1996 roku został wniesiony przeciwko R. B. akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w [...] o umyślne popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego.

W dniu 12 listopada 2003 roku R. B. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (nazwane odwołaniem), w którym zarzucił naruszenie zasady domniemania niewinności zawartej w art. 42 ust. 3 Konstytucji RP oraz zasady lex retro non agit zawartej w art. 42 ust. 1 Konstytucji RP. W uzasadnieniu odwołujący się podkreślił, iż sprawa karna będąca przyczyną zwolnienie go ze służby toczy się od roku 1994 i nie została zakończona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne