02.08.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2006 r., sygn. I OSK 33/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący NSA: Małgorzata Borowiec (spr.) Sędziowie NSA: Jolanta Rajewska Leszek Włoskiewicz Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Kr. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 1101/05 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od skarżącego K. B. na rzecz Szefa Służby Celnej kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2005 r., sygn. akt II SA/Wa 1101/05 oddalił skargę K. B. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] znak: [...], wydaną na podstawie art. 127 § 3 oraz 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, a ponadto art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641), utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję z dnia [...] znak: [...], wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 i 6 w związku z art. 17 ust. 1b powołanej ustawy o Służbie Celnej, którą dokonał przeniesienia z dniem 18 kwietnia 2005 r. funkcjonariusza Służby Celnej K. B. na stanowisko kontrolera celnego wraz z etatem z Izby Celnej w [...] do Izby Celnej w [...]. W uzasadnieniu podał, że w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zmieniły się aktualne potrzeby kadrowe Służby Celnej, związane z koniecznością zapewnienia sprawnego funkcjonowania jednostek organizacyjnych Służby Celnej, usytuowanych na wschodniej granicy kraju, która z dniem 1 maja 2004 r. została zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. W związku z powyższym w Izbie Celnej w [...] zmniejszyła się ilość zadań do wykonania i zgodnie z zatwierdzoną w dniu 28 października 2004 r. przez Szefa Służby Celnej obsadą docelową ma być w tej Izbie zmniejszone zatrudnienie o co najmniej 500 etatów. Ze względu na wzrost zadań na granicy wschodniej kraju Izba Celna w [...] wymaga zwiększenia obsady etatowej. Wyjaśnił, że K. B. przeniesiony został w pierwszej kolejności, bowiem spełnia warunki określone w punkcie 4c części III Protokołu uzgodnień w sprawie kryteriów i trybu alokacji kadr w Służbie Celnej, zawartym pomiędzy Pełnomocnikiem Ministra Finansów do Spraw Alokacji Kadr Służby Celnej, a Federacją Związków Zawodowych Służby Celnej z dnia 30 września 2003 r. Uzgodnienia zawarte w tym punkcie stanowią, że w pierwszej kolejności na nowe stanowiska przenoszeni są funkcjonariusze - osoby w służbie stałej i bezdzietne, a do takich osób zalicza się skarżący. Dyrektor Izby Celnej w [...] nie wyłączył skarżącego z grupy funkcjonariuszy wyłączonych z przeniesienia ze względu na jego szczególne kwalifikacje i specjalistyczne umiejętności, nie zachodziły także warunki przeniesienia funkcjonariusza - bez jego zgody - do innej miejscowości, wymienione w art. 19 powołanej ustawy o Służbie Celnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne