Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2006 r., sygn. I OSK 1129/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka ( spr.) Sędziowie Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 czerwca 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 814/04 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie spraw objętych dekretem o gruntach warszawskich oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
UZASADNIENIE:
Orzeczeniem administracyjnym Prezydenta m. st. Warszawy z dnia 17 marca 1950 r. odmówiono Z. J. (tj. dotychczasowemu właścicielowi) przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do nieruchomości warszawskiej przy ul. [...] objętej działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. nr 50, poz. 279). Powołując się na powyższe rozstrzygnięcie Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie orzeczeniem z dnia 4 stycznia 1951 r. nie przyznało Z. J. prawa własności czasowej do przedmiotowej nieruchomości z uwagi na przekroczenie terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej. Od powyższego orzeczenia Z. J. złożył odwołanie, w którym wniósł o uchylenie obydwu zapadłych w sprawie orzeczeń administracyjnych. Decyzją z dnia 5 czerwca 1951 roku Ministerstwo Gospodarki Komunalnej utrzymało w mocy orzeczenie z dnia 4 stycznia 1951 r. Decyzja ta nie zawierała jednak podpisu osoby uprawnionej do jej podpisania.
Na skutek wniosku jednego ze spadkobierców Z. J. - T. M. z dnia 20 sierpnia 2001 r. o nadanie biegu odwołaniu Z. J., z uwagi na okoliczność braku podpisu pod decyzją Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia 5 czerwca 1951 roku, w niniejszej sprawie wydana została w dniu [...] decyzja Ministra Infrastruktury rozpoznająca powyższe odwołanie. Decyzja ta utrzymała w mocy orzeczenie Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie z dnia 4 stycznia 1951 r. nie przyznające prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. [...]. W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, iż w sprawie bezspornym jest fakt niezłożenia w terminie określonym przez dekret z dnia 26 października 1945 r. wniosku Z. J. o przyznanie prawa własności czasowej. Podkreślił, że jest to termin prekluzyjny, a zatem nie podlega on przywróceniu ani przez organ administracyjny, ani przez sąd, a jego upływ powoduje wygaśnięcie roszczenia (uprawnienia). Z tych też względów przekroczenie wzmiankowanego terminu jest okolicznością wystarczającą do orzeczenia o nie przyznaniu prawa własności czasowej. Odnosząc się natomiast do wniosku o rozpatrzenie spóźnionego wniosku dekretowego w trybie uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w sprawie oddania niektórych terenów na obszarze m. st. Warszawy w wieczyste użytkowanie (M.P. nr 6, poz. 18), Minister Infrastruktury stwierdził, że uchwała ta nie jest aktem zawierającym przepisy prawa powszechnie obowiązującego, a zatem nie może stanowić podstawy do rozstrzygnięcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty