21.07.2006

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2006 r., sygn. I OSK 31/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący NSA: Jolanta Rajewska Sędziowie NSA: Anna Łuczaj Maria Wiśniewska (spr.) Protokolant Joanna Szcześniak po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 września 2005 r. sygn. akt III SA/Gd 18/05 w sprawie ze skargi S. S. na orzeczenie Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 września 2005 r., sygn. akt III SA/Gd 18/05 oddalił skargę S. S. na orzeczenie Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...], nr /, utrzymujące w mocy orzeczenie Komendanta Powiatowego Policji w [...] nr [...] z dnia [...], którym uznano skarżącego winnym popełnienia przewinienia dyscyplinarnego i wymierzono mu karę dyscyplinarnę wydalenia ze służby.

W uzasadnieniu wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną.

Wyrokiem z dnia 2 sierpnia 2004 r., wydanym w sprawie o sygn. akt 3IISA/Gd 1185/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...], nr [...] utrzymującą w mocy orzeczenie Komendanta Powiatowego Policji w [...] nr [...] z dnia 23 maja 2003 r., którym st. post. S. S. został uznany winnym popełnienia przewinienia dyscyplinarnego o znamionach wykroczenia z art. 70 § 2 Kodeksu wykroczeń, za co wymierzono mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby.

W uzasadnieniu powołanego wyroku Sąd stwierdził, że z akt administracyjnych postępowania dyscyplinarnego wynika, iż organy Policji przeprowadziły je zgodnie

z przepisami prawa. Jednakże na podstawie § 26 ust. 3 zd. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania wyróżnień oraz przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego w stosunku do policjantów (Dz.U. z 1998 r., Nr 4, poz. 14) w uzasadnieniu orzeczenia należało przytoczyć okoliczności, które przełożony miał na względzie przy wymiarze kary. Rozważania powinny zawierać wszystkie elementy dotyczące wymiaru kary, o których mowa w § 27 ust. 1 i 2 powołanego rozporządzenia. W ocenie Sądu, zaskarżona decyzja nie zawierała wyczerpującego uzasadnienia wymiaru kary. Z orzeczenia nie wynikało, że organ przy wymierzaniu kary dyscyplinarnej uwzględnił również charakter naruszenia dyscypliny służbowej i jego skutki, pobudki działania skarżącego, okoliczności popełnienia czynu, stopień nasilenia złej woli oraz czy przewinienie dyscyplinarne pociągnęło za sobą następstwa ujemne dla służby. Sąd podkreślił przy tym, że popełnienie przewinienia dyscyplinarnego z winy nieumyślnej należałoby traktować jako okoliczność łagodzącą. Sąd stwierdził także brak rozważenia dotychczasowych wyników w służbie, osiąganych przez policjanta. Z orzeczenia nie wynikało także, dlaczego mimo pozytywnych opinii i bardzo dobrych wyników osiąganych przez policjanta oraz popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z winy nieumyślnej i - jak to wynika z opinii biegłego lekarza - śladowej ilości alkoholu w organizmie obwinionego, z czego mógł nie zdawać sobie sprawy, przyjęto za właściwą karę wydalenia ze służby, aczkolwiek to kara najsurowsza z katalogu kar dyscyplinarnych. Zdaniem Sądu, zaistniałe luki w rozważaniach stanowiły naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć wpływ na wynik sprawy. Dlatego też przy ponownym rozpoznawaniu sprawy organ odwoławczy został zobowiązany przez Sąd do wyczerpującego rozważenia wszystkich przesłanek wymiaru kary oraz do dokonania powtórnej oceny kwestii współmierności kary do popełnionego przez obwinionego czynu. A zatem do uwzględnienia wymogów przewidzianych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o Policji (Dz.U. Nr 192, poz. 1873). Powyższą nowelą wprowadzono do ustawy o Policji pakiet przepisów regulujących postępowanie dyscyplinarne: rozdział 10 ustawy o Policji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne