12.05.2006

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2006 r., sygn. II OSK 1457/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Mzyk /spr./, Sędziowie NSA Jerzy Bujko, Henryk Ożóg, Protokolant Marcin Sikorski, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Fundacji A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 września 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 338/05 w sprawie ze skargi Fundacji A. w W. na uchwałę Rady Miejskiej w Karczewie z dnia 25 kwietnia 2003 r. Nr VII/47/2003 w przedmiocie ochrony zwierząt oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 września 2005r. sygn. akt IV SA/Wa 338/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Fundacji "A." na uchwałę Rady Miejskiej w Karczewie z dnia 25 kwietnia 2003r. nr VII/47/2003 w przedmiocie ochrony zwierząt.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Wojewódzki przytoczył, że Fundacja nie wykazała aby przedmiot uchwały dotyczył bezpośrednio praw i obowiązków Fundacji (jako osoby prawnej), chronionych przepisami prawa materialnego. Nawet przyjmując założenie, że skarżąca Fundacja jest organizacją społeczną (co było sporne w orzecznictwie), nie można uznać, że ma ona z tego tytułu uprawnienie do zaskarżenia kwestionowanej uchwały. Nie upoważnia do tego unormowanie z art. 11 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt a także obowiązek zasięgania opinii przed podjęciem uchwały. W ocenie Sądu Wojewódzkiego nie można wywodzić interesu prawnego Fundacji także z zasady prowadzenia przez organy administracji działań na rzecz ochrony zwierząt we współdziałaniu m.in. z właściwymi krajowymi instytucjami i organizacjami. Uprawnienia procesowe do udziału w postępowaniach sądowych czy administracyjnych, które nie dotyczą bezpośrednio interesu prawnego lub uprawnienia podmiotu, w polskim systemie prawnym muszą być wyrażone w sposób wyraźny. Dlatego też Fundacja nie jest uprawniona do zaskarżenia aktu normatywnego (prawa miejscowego), jeżeli nie dotyczy jej interesu prawnego. W takiej sytuacji organizacja społeczna może wystąpić z odnośnym wnioskiem do właściwego prokuratora o rozważenie wykorzystania uprawnień wynikających z art. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U z 2001 r. Nr 21 poz. 206 ze zm.). Wszystkie te względy, zdaniem Sądu Wojewódzkiego, przemawiają za oddaleniem skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty