Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2006 r., sygn. II OSK 948/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Maria Czapska-Górnikiewicz ( spr.) Sędziowie Alicja Plucińska-Filipowicz Zygmunt Zgierski Protokolant Krzysztof Tkacz po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Go 592/05 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wlkp. do ponownego rozpoznania, 2) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości na rzecz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 grudnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim po rozpoznaniu skargi J. S. uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. z dnia [...] kwietnia 2005 r., którą to decyzją utrzymano w mocy decyzję z dnia [...] lutego 2005 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ż. orzekającą o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u J. S. tj. przewlekłej choroby narządu głosu.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, iż zaskarżona decyzja wydana została w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115). U skarżącej rozpoznano przewlekły nieżyt gardła i krtani oraz dysfonię hyperfunkcjonalną. Badania laryngologiczno-foniatryczne zostały wykonane w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Zielonej Górze i przez jednostkę odwoławczą tj. Instytut Medycyny Pracy -Samodzielną Pracownię Otolaryngologii Zawodowej w Łodzi. W ocenie organu pomimo długotrwałego, trwającego ponad 34 lata i niewątpliwego narażenia na nadmierny wysiłek głosowy w postaci pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym z dziećmi upośledzonymi w tym w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także niepełnosprawnymi, nie stwierdzono u J. S. cech choroby zawodowej figurującej w obowiązującym wykazie chorób zawodowych będącym załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r. w sprawie chorób zawodowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty