Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2006 r., sygn. I GSK 1733/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek, Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.), Jacek Chlebny, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 3493/03 w sprawie ze skargi Zbigniewa Sawickiego na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 13 lipca 2003 r. Nr [...] [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na rzecz Z. S. kwotę 1.465 zł (jeden tysiąc czterysta sześćdziesiąt pięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 3493/03 po rozpoznaniu skargi Z. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 13 lipca 2003 r. nr [...], [...], [...] - oddalił skargę.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 25 kwietnia 1999 r. Z. S. nabył na giełdzie samochodowej od osoby, która jak następnie ustalono posługiwała się sfałszowanym dokumentem tożsamości oraz podrobionym dowodem rejestracyjnym, samochód osobowy marki Wartburg, a następnie w dniu 11 maja 1999 r. sprzedał ten samochód S. K., który z kolei odsprzedał go C. W.. W toku rejestracji tego pojazdu w Starostwie Powiatowym we Włodawie stwierdzono, że dowód rejestracyjny tego pojazdu został podrobiony.
W związku z nieustalonym statusem celnym tego samochodu Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie wszczął w tej sprawie postępowanie, a następnie decyzją z dnia 19 stycznia 2001 r. nr [...] stwierdził powstanie długu celnego z tytułu nielegalnego wprowadzenia tego samochodu na polski obszar celny, objął go procedurą dopuszczenia do obrotu uznając, że dłużnikami obowiązanymi solidarnie do uiszczenia kwoty wynikającej z długu celnego są: Z. S., S. K. oraz C. W..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty