Wyrok NSA z dnia 9 maja 2006 r., sygn. I GSK 2398/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz, Sędziowie NSA Józef Waksmundzki (spr.), Kazimierz Brzeziński, Protokolant Grzegorz Antas, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] S.A. w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2797/04 w sprawie ze skargi [...] S.A. w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 czerwca 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 2797/04 po rozpoznaniu skargi [...] S.A. w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2004 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] S.A. w Poznaniu według dokumentu SAD z dnia 7 lutego 2002 r., nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych z Niemiec leków, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej, wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - firmę [...] w Szwajcarii.
W wyniku późniejszej kontroli, przeprowadzonej u importera przez funkcjonariuszy celnych, ujawniona została umowa dystrybucyjna łącząca importera z eksporterem i związane z nią uzgodnienia dotyczące rabatu. Kwota rabatu właściwa dla zgłoszenia celnego w niniejszej sprawie wynikała z rabatu przyznanego notą kredytową z dnia 28 lutego 2002 r., nr GL 139117, która określiła wysokość udzielonego rabatu na 46 %. W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z dnia 14 lipca 2003 r., nr [...] wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. "b" Kodeksu celnego, uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów, obniżających pierwotnie fakturowane należności eksportera.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty