Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. II GSK 19/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie Jan Kacprzak NSA Małgorzata Korycińska Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.T.C. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 2039/04 w sprawie ze skargi P.T.C. Spółki z o.o. w W. na decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 7 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania rezerwacji częstotliwości dla sieci telefonicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz P.T.C. Spółki z o.o. w W. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 2039/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.T.C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Urzędu Telekomunikacji i Poczty z dnia 7 września 2004 r., nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania rezerwacji częstotliwości.
Sąd orzekał na podstawie następującego stanu faktycznego:
Pismem z dnia 18 maja 2004 r. skarżąca spółka PTC Sp. z o.o. złożyła do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości w zakresie 1723,3-1730,3 MHz i 1818,3-1825,3 MHz na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, na okres 25 lat, do wykorzystania dla ruchomej publicznej sieci telefonicznej działającej zgodnie ze standardem telekomunikacyjnym GSM 1800.
Prezes URTiP decyzją Nr [...] z dnia 17 czerwca 2004 r., na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 73, poz. 852 ze zm.), dalej p.t., odmówił skarżącej Spółce dokonania we wnioskowanym zakresie rezerwacji częstotliwości na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Organ stwierdził, iż w związku z tym, że z wnioskiem o dokonanie rezerwacji częstotliwości w tych samych zakresach wystąpiła również spółka T. Sp. z o.o. z siedzibą w W., przetarg jest obligatoryjnym sposobem wyłonienia podmiotu, na wniosek którego zostanie dokonana rezerwacja częstotliwości. Zdaniem Prezesa URTiP stwierdzenie w przedmiotowym postępowaniu braku dostatecznych zasobów częstotliwości przesądza o prawnej konieczności przeprowadzenia przetargu, co wyklucza dokonanie rezerwacji częstotliwości w trybie art. 22 p.t. W wyniku rozpatrzenia złożonego przez PTC Sp. z o.o. wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy Prezes URTiP wydał w dniu 7 września 2004 r. decyzję, którą utrzymał w mocy swą wcześniejszą decyzję z dnia 17 czerwca 2004 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty