14.12.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2006 r., sygn. I GSK 239/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie Jerzy Chromicki (spr.) NSA Czesława Socha Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki Komandytowej w Skawinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 sierpnia 2005 r. sygn. akt I SA/Kr 2894/02 w sprawie ze skargi [...]. w Skawinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia 8 listopada 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] Spółki Komandytowej w Skawinie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Krakowie kwotę 1.800 zł (jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2005 r., sygn. akt I SA/Kr 2894/02 oddalił skargę [...]. z siedzibą w Skawinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia 8 listopada 2002 r., nr [...] [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

[...] w Skawinie zgłosiła do odprawy celnej według zgłoszeń celnych SAD E13 nr: [...] z dnia 11 marca 1999 r. i [...] z dnia 19 kwietnia 1999 r. towary o nazwie aromaty spożywcze - aromaty serowe z kodem taryfy celnej 3302 10 90 0 z 0% stawką celną obniżoną z tytułu pochodzenia towaru z Unii Europejskiej.

Dyrektor Urzędu Celnego w Krakowie decyzją z dnia 11 lutego 2002 r. nr [...] uznał powyższe zgłoszenia celne za nieprawidłowe i określił kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 10.153,20 zł przy zastosowaniu stawki celnej autonomicznej w wysokości 30%. W uzasadnieniu swej decyzji organ wskazał, iż widniejąca na załączonych do zgłoszeń celnych fakturach nazwa importowanego towaru "Cheese powder flavouring" jest tłumaczona jako "przyprawa o smaku sera w proszku". Towar ten jest stosowany jako przyprawa lub zaprawa w celu podniesienia smaku artykułów żywnościowych (np. chipsów lub produktów typu "snack"), zgodnie z opinią klasyfikacyjną Rady Współpracy Celnej w Brukseli, zawartą w Kompendium opinii klasyfikacyjnych, w tomie V "Wyjaśnień do Taryfy celnej", powinien być sklasyfikowany do podpozycji 2103 90, gdyż charakter przedmiotowego towaru odpowiada produktowi określonemu jako złożony aromat, o trwalej mocy aromatu, będący mieszaniną ogólnego ekstraktu przypraw z działu 9 lub innej aromatycznej substancji roślinnej (np. objętej pozycją 0712 lub działem 12) oraz bazy odpowiedniej do końcowego użycia (sól, glukoza, mąka zbożowa, sproszkowany sucharek itd.). Biorąc pod uwagę stan faktyczny towaru w dacie dokonania zgłoszeń celnych i kierując się zasadami klasyfikacji taryfowej Dyrektor Urzędu Celnego stwierdził, że przedmiotowy towar należało zaklasyfikować do kodu PCN 2103 90 90 0.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty