09.02.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2006 r., sygn. I GSK 1525/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki, Sędziowie NSA Jan Grabowski, Halina Wojtachnio (spr.), Protokolant Beata Cisek, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Gdyni od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 listopada 2004 r. sygn. akt 3/I SA/Gd 876/03 w sprawie ze skargi Z. F. Firma Handlowa "[...]" w Gdyni na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 12 czerwca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 listopada 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Gd 876/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi Z.F. - Firma Handlowa "[...]" w Gdyni na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 12 czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, uwzględnił skargę i uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przyjął, że zaskarżoną decyzją Dyrektora Izby Celnej w Gdyni utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Gdyni z dnia 20 marca 2003 r., mocą której uznano za nieprawidłowe zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia 31 stycznia 2003 r., określono kwotę wynikającą z długu celnego przy zastosowaniu autonomicznej stawki celnej 35% Taryfy celnej oraz dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym, zgłoszony do tej procedury przez Z. F., samochód ciężarowy VOLKSWAGEN TRANSPORTER, rok produkcji 2000. W zgłoszeniu celnym, jako kraj pochodzenia pojazdu, wskazano Niemcy i wnioskowano o obniżoną stawkę celną 0%. Do zgłoszenia celnego dołączono m. in. świadectwo przewozowe EUR 1 nr [...] stwierdzające polskie pochodzenie pojazdu.

Rozważania w zakresie prawidłowości zastosowania stawki celnej organ odwoławczy rozpoczął od powołania się na część A ust. 5 Postanowień Wstępnych do Taryfy Celnej, w którym stwierdzono, że obniżone stawki celne wynikające z umów zawartych przez Rzeczpospolitą Polską z niektórymi krajami lub grupami krajów, z zastrzeżeniem ust. 6, stosuje się do niektórych towarów pochodzących m.in. z państw członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z ust. 6 cyt. Postanowień gdy na towary pochodzące z państw, o których mowa w ust. 5, nie została określona obniżona stawka celna lub nie zostało udokumentowane pochodzenie towarów według wymogów wynikających z określonych umów, stosuje się stawki celne konwencyjne lub stawki celne autonomiczne, jeżeli są niższe niż konwencyjne. Umową mającą zastosowanie w tej sprawie jest Protokół nr 4 do Układu Europejskiego, zmienionego Porozumieniem między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi, podpisanym w Brukseli dnia 24 czerwca 1997 r. (zał. do Dz. U. z 1997 r. Nr 104, poz. 662 ze zm.), określający w art. 13 i art. 16 wymogi, których spełnienie jest niezbędne dla uzyskania przez polskiego importera preferencji celnych w postaci obniżonych stawek celnych UE. Zgodnie z przepisem art. 16 Protokołu nr 4 z postanowień Układu Europejskiego korzystają produkty pochodzące ze Wspólnoty w imporcie do Polski oraz produkty pochodzące z Polski w imporcie do Wspólnoty, pod warunkiem przedłożenia świadectwa przewozowego EUR 1 lub deklaracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty