Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2006 r., sygn. I GSK 1373/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.), Sędziowie NSA Maria Myślińska, Janusz Drachal, Protokolant Małgorzata Suchocka, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 23 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 454/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Saminie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] listopada 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 23 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 454/04 po rozpoznaniu skargi "[...]" Spółki z o.o. w Saminie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia 5 listopada 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia za nieprawidłowe - uchylił zaskarżoną decyzję i orzekł, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu 20 października 2003 r. importer zawnioskował o zastosowanie stawki celnej obniżonej dla ładowarki kołowej (błędnie nazywanej przez Sąd koparką kołową) używanej John Deere o numerze nadwozia [...] i numerze silnika [...], dokumentując preferencyjne pochodzenie towaru z obszaru Unii Europejskiej świadectwem przewozowym EUR.1 VE nr H [...], wystawionym przez włoskiego eksportera i potwierdzonym przez Urząd Celny w Padwie.

Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie powziął wątpliwości co do preferencyjnego pochodzenia towaru i w związku z tym zwrócił się do włoskich władz celnych o weryfikację dowodu pochodzenia towaru. Pismem z dnia 10 maja 2004 r. włoskie władze celne stwierdziły, że eksporter nie przedłożył wystarczających informacji w celu udowodnienia pochodzenia eksportowanej koparki kołowej, w związku z czym nie mogły tego pochodzenia potwierdzić. W toku postępowania, wszczętego po otrzymaniu wspomnianej odpowiedzi, przeprowadzono oględziny danej ładowarki kołowej, które wykazały, że została ona wyprodukowana we Francji (treść tabliczki znamionowej). Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie decyzją z dnia 3 września 2004 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej, kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty