16.03.2006 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2006 r., sygn. II GSK 365/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba, Sędziowie NSA Jan Grabowski, Małgorzata Korycińska (spr.), Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 sierpnia 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 2278/04 w sprawie ze skargi H. S. W. W. "W." w G. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia 14 października 2004 r. Nr [...] w przedmiocie obrót hurtowy napojami alkoholowymi 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie 2. zasądza od H. S. - W. W. "W." na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 1 sierpnia 2005 r. stwierdził nieważność decyzji Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia 14 października 2004 r. nr [...] i utrzymanej nią w mocy decyzji Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia 9 lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie pogorszenia jakości wina "W." oraz orzekł że nie podlegają one wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że w toku kontroli w W. W. "W." należącej do H. S., inspektorzy Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, działający na podstawie stosownego upoważnienia, pobrali próbki m.in. wina "W.", które następnie dostarczono do laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu w Zielonej Górze, celem przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Badanie pobranych próbek co do zawartości cukru, kwasowości lotnej i kwasowości ogólnej przeprowadzono w dniu 27 maja 2004 r. w Centralnym Laboratorium w Poznaniu. Z badania wina "W." sporządzono sprawozdanie nr 496/2004 z którego wynika, że w winie "W." zawartość cukru wyniosła 83,8 g/l, a kwasowość lotna jako kwas octowy wyniosła 1,9 g/l co oznaczało, że wino "W." przekroczyło parametry wymagane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lutego 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu produkcji fermentowanych napojów winiarskich oraz szczegółowych wymagań organoleptycznych, fizycznych i chemicznych tych napojów (Dz. U. z 2003 r., Nr 25, poz. 223). W związku z tym organ wszczął postępowanie w sprawie wprowadzenia do obrotu wina o zaniżonych parametrach jakościowych, a właścicielowi wytwórni nakazał: 1/ wzmocnić kontrolę higieny przy produkcji win, 2/ klasyfikować produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami, 3/ wprowadzać do obrotu wina o jakości wymaganej przepisami, 4/ wyciągnąć sankcje służbowe w stosunku do osób odpowiedzialnych za wprowadzenie do obrotu win o nieodpowiedniej jakości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne