26.07.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2006 r., sygn. I GSK 2823/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz, Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec (spr.), Jerzy Sulimierski, Protokolant Beata Kołosowska, po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 maja 2005 r. sygn. akt III SA/Lu 170/05 w sprawie ze skargi T. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 8 lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług I oddala skargę kasacyjną; II zasądza od wnoszącej skargę kasacyjną T. O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej 1800 zł (tysiąc osiemset złotych) - tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 24 maja 2005 r., sygn. akt III SA/Lu 170/05 oddalił skargę T. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 8 lutego 2005 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia wysokości cła, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w dniu 22 lutego 2002 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu samochód osobowy marki VW Golf sprowadzony z Niemiec. Preferencyjne pochodzenie towaru dokumentowano deklaracją sprzedawcy na umowie kupna - sprzedaży. W związku z wątpliwościami co do autentyczności deklaracji oraz złożonego pod nią podpisu eksportera, deklarację przesłano do weryfikacji władzom celnym kraju eksportera. Niemieckie władze celne pismem z dnia 27 września 2004 r. poinformowały, że deklaracja o pochodzeniu nie została wystawiona przez niemieckiego eksportera, sprzedawca wskazany w umowie nie sporządził i nie podpisał umowy ani zamieszczonej na niej deklaracji o pochodzeniu towaru z Unii Europejskiej.

W tych okolicznościach Naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie decyzją z dnia 21 grudnia 2004 r. uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe i określił kwotę długu celnego oraz podatków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty