Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2006 r., sygn. I GSK 1226/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska, Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska (spr.), Urszula Raczkiewicz, Protokolant Magdalena Rosik, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 344/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektor Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznanie zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 lutego 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 344/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 19 stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu 23 sierpnia 2001 r. Spółka dokonała zgłoszenia celnego nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Belgii leki o wartości transakcyjnej wynikającej z faktur z dnia 17 sierpnia 2001 r. nr [...] oraz [...] wystawionych przez eksportera, tj. firmę [...] S.A. z siedzibą w Belgii.
Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie decyzją z dnia [...] maja 2003 r. nr [...] uznał powyższe zgłoszenie za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej, którą określił z uwzględnieniem kwoty obniżki ceny transakcyjnej dokonanej przez eksportera notami kredytowymi nr [...] oraz [...]
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie orzekając w związku z odwołaniem Spółki, decyzją z dnia 19 stycznia 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z [...] S.A. w Belgii umowę dystrybucji, przewidującą możliwość zmiany zafakturowanych przez eksportera cen transakcyjnych importowanych leków. Na podstawie tej umowy eksporter obniżył notą kredytową cenę transakcyjną zakupionych leków, co uzasadniało korektę wartości celnej dokonaną przez organ celny I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty