10.05.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2006 r., sygn. I GSK 2222/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.), Sędziowie NSA Jerzy Sulimierski, Józef Waksmundzki, Protokolant Beata Cisek, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. D. i A. W. - wspólników Spółki Cywilnej "[...]" w Sanoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 lutego 2005 r. sygn. akt SA/Rz 2270/02 w sprawie ze skargi M.D. i A. W. - wspólników Spółki Cywilnej "[...]" w Sanoku na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 6 września 2002 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 7 lutego 2005 r., sygn. akt SA/Rz 2270/02 oddalił skargę M. D. i A. W. - wspólników Spółki Cywilnej "[...]" w Sanoku na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 6 września 2002 r., Nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z dnia 6 kwietnia 2000 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu odzież używaną - sortowaną sprowadzoną z Niemiec. W powyższym zgłoszeniu celnym zgłaszający zadeklarował kwotę długu celnego obliczoną z zastosowaniem stawki celnej obniżonej na podstawie deklaracji eksportera umieszczonej na fakturze z dnia 1 kwietnia 2000 r., nr 12/00.

Decyzją z dnia 6 kwietnia 2000 r., nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w Przemyślu uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej obliczenia kwoty wynikającej z długu celnego, z powodu niewłaściwego określenia wartości celnej oraz ustalił nową wartość celną towaru metodą ostatniej szansy oparciu o wartość transakcyjną towarów podobnych.

W wyniku dodatkowego sprawdzania dokumentów potwierdzających pochodzenie towaru w oparciu o art. 32 Protokołu 4 Układu Europejskiego niemieckie władze celne w piśmie z dnia 11 września 2001 r. poinformowały, że sprowadzany towar nie jest towarem pochodzącym w rozumieniu Protokołu 4 Układu Europejskiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty