Wyrok NSA z dnia 5 padziernika 2006 r., sygn. I GSK 1593/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk, Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.), Jerzy Sulimierski, Protokolant Grzegorz Antas, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 23 marca 2005 r. sygn. akt SA/Sz 99/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 9 grudnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2005 r. o sygnaturze SA/Sz 99/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę "[...]" - Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 9 grudnia 2002 r. o nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia 12 lutego 2002 r.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że od samochodu osobowego marki Chrysler Town & County rok produkcji 2000, wprowadzonego na polski obszar celny w dniu 21 marca 2000 r. przez przejście graniczne w Krajniku Dolnym pod pozycją ewidencyjną [...], objętego procedurą tranzytu wg T1 nr 1VS-5/191, należało określić dług celny w kwocie 22.618,80 zł oraz odsetki w wysokości 1.092,50 zł. Zobowiązano zatem do jego solidarnego uiszczenia głównego zobowiązanego - [...] przewoźnika "[...]" Spółki z o.o. w Warszawie i odbiorcę towaru [...] Spółki z o.o.
Powyższa ocena została sformułowana w związku z niewywiązaniem się z obowiązku wynikającego z procedury tranzytu, polegającego na niedostarczeniu towaru objętego procedurą do urzędu celnego przeznaczenia, a więc nieukończenia procedury tranzytu i usunięcia towaru spod dozoru celnego. W dniu 21 marca 2000 r. w Urzędzie Celnym w Bremerhaven w Niemczech objęto powyższy towar procedurą tranzytu. Po wprowadzeniu na polski obszar celny w dniu 21 marca 2000 r. towar winien był być dostarczony do Urzędu Celnego przeznaczenia, tj. Urzędu Celnego w Warszawie w terminie do dnia 28 marca 2000 r. Towar został znaleziony w pomieszczeniu Spółki w wyniku przeszukania pomieszczeń biurowych. Zajęty został przez Generalny Inspektorat Celny. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkowało określeniem kwoty wynikającej z długu celnego. Załączoną do zgłoszenia celnego fakturę z dnia 31 stycznia 2000 r. z podaną wartością towaru zakwestionowano. Przyjęto, że ujęta w niej cena importowanego towaru nie odzwierciedlała jego rzeczywistej wartości i jest znacznie zaniżona w stosunku do cen tego rodzaju towaru na rynku. Ustalono jego wartość przy wykorzystaniu metody ostatniej szansy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty