Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2006 r., sygn. I GSK 2768/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędziowie NSA Zofia Borowicz Piotr Piszczek (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 maja 2005 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 841/03 w sprawie ze skargi R. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 27 lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie opłaty manipulacyjnej dodatkowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 31 maja 2005 r. (sygn. akt 3 I SA/Wr 841/03), po rozpoznaniu skargi R. W., oddalił wniesiony środek zaskarżenia na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 27 lutego 2003 r. (nr [...]) w przedmiocie wymierzenia opłaty manipulacyjnej dodatkowej w wysokości 3.250 zł. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w dniu 19 grudnia 2002 r. w Oddziale Celnym w Sieniawce R. W. zgłosił w formie zgłoszenia ustnego towar w postaci 120 par spodni damskich o łącznej wartości 540 EUR oraz dołączył rachunek.
W wyniku przeprowadzonej rewizji celnej pojazdu ujawniono, iż w samochodzie znajdują się niezgłoszone do odprawy celnej spodnie. Różnica pomiędzy towarem przedstawionym do odprawy a ujawnionym wyniosła 171 par spodni. Według przedstawionych rachunków ich wartość wynosiła 813 EUR. W związku z tym decyzją z dnia 19 grudnia 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Zgorzelcu, działając na podstawie art. 276 § 2 ustawy Kodeks celny, wymierzył R. W. opłatę manipulacyjną dodatkową.
Od powyższej decyzji R. W. złożył odwołanie, wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez umorzenie postępowania. Odwołujący się zarzucił organowi celnemu, że naruszył przepisy prawa procesowego w postaci art. 276 § 2 ustawy z dnia 9.01.1997 r. - Kodeks celny (cyt. dalej Kc) w związku z art. 2 Konstytucji RP poprzez wymierzenie opłaty manipulacyjnej dodatkowej. Odwołujący powołał się na wyrok TK z dnia 29.04.1998 r., w którym TK odnosząc się do przepisów o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego orzekł, że stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn sankcji administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe narusza zasadę państwa prawa wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP, który to wyrok w drodze analogii należy zastosować do niniejszej sprawy. W odwołaniu stwierdzono ponadto, że w przedmiotowej decyzji błędnie ustalono wartość celną towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty