05.10.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 padziernika 2006 r., sygn. I GSK 2590/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk, Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.), Jerzy Sulimierski, Protokolant Grzegorz Antas, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 23 marca 2005 r. sygn. akt SA/Sz 101/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 11 grudnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2005 r. o sygnaturze SA/Sz 101/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę "[...]" - Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 11 grudnia 2002 r. o nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia 28 lutego 2002 r.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że od samochodu osobowego marki Mazda MPV rok produkcji 1999, wprowadzonego na polski obszar celny w dniu 2 kwietnia 2000 r. przez przejście graniczne w Krajniku Dolnym pod pozycją ewidencyjną [...], objętego procedurą tranzytu wg T1 nr 00007, należało określić dług celny w kwocie 12.550,70 zł oraz odsetki w wysokości 340,10 zł. Zobowiązano zatem do jego solidarnego uiszczenia głównego zobowiązanego - [...] przewoźnika "[...]" Spółki z o.o. w Warszawie i nabywcę towaru [...] Spółki z o.o.

Powyższa ocena została sformułowana w związku z niewywiązaniem się z obowiązku wynikającego z procedury tranzytu, polegającego na niedostarczeniu towaru objętego procedurą do urzędu celnego przeznaczenia, a więc nieukończenia procedury tranzytu i usunięcia towaru spod dozoru celnego. W dniu 1 kwietnia 2000 r. w Urzędzie Celnym w Bremerhaven w Niemczech objęto powyższy towar procedurą tranzytu. Po wprowadzeniu na polski obszar celny w dniu 2 kwietnia 2000 r. towar winien był być dostarczony do Urzędu Celnego przeznaczenia, tj. Urzędu Celnego w Warszawie w terminie do dnia 15 kwietnia 2000 r. Towar został znaleziony w pomieszczeniu Spółki w wyniku przeszukania pomieszczeń biurowych. Zajęty został przez Generalny Inspektorat Celny. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkowało określeniem kwoty wynikającej z długu celnego. Załączoną do zgłoszenia celnego fakturę z podaną wartością towaru zakwestionowano. Przyjęto, że ujęta w niej cena importowanego towaru nie odzwierciedlała jego rzeczywistej wartości i jest znacznie zaniżona w stosunku do cen tego rodzaju towaru na rynku. Ustalono jego wartość przy wykorzystaniu metody ostatniej szansy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty