Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. I GSK 2552/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie Małgorzata Korycińska NSA Tadeusz Cysek Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 3206/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 29 września 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 czerwca 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 3206/04 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 29 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Spółkę [...] według dokumentu SAD z dnia 24 kwietnia 2001 r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu partię leków. Do zgłoszenia celnego załączono faktury wystawione przez eksportera towaru, tj. szwajcarską firmę [...].

Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie decyzją z dnia 5 marca 2004 r. nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru oraz kwoty cła i wysokości zobowiązania podatkowego i określił wartość celną, kwotę cła i wysokość podatku VAT w skorygowanej (obniżonej) wysokości ustalonej z uwzględnieniem udzielonego importerowi przez eksportera rabatu, obniżającego fakturowaną pierwotnie należność eksportera.

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 29 września 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.

Sąd I instancji oddalając skargę Spółki wskazał, że wartość celna przedmiotu importu zadeklarowana została, w przyjętym przez organ zgłoszeniu celnym, w wysokości odpowiadającej wartości (cenie) transakcyjnej określonej w fakturach eksportera przedstawionych przy zgłoszeniu celnym. W wyniku późniejszej kontroli przeprowadzonej u importera przez funkcjonariuszy celnych, ujawnione zostały zawarte między importerem a eksporterem: umowa o dostawach produktu z dnia 10 listopada 1998 r. oraz umowa o dystrybucji i dostawach z dnia 1 maja 2001 r. obowiązująca od 1 stycznia 2000 r., określająca zasady przyznawania importerowi upustów oraz dokument Reimbursement Credit Note z dnia 26 kwietnia 2001 r. nr 6800019958 wystawiony przez eksportera, który służył do pomniejszania płatności na rzecz eksportera o upust 30 %. Fakt otrzymania upustu w wysokości 30 % został potwierdzony w piśmie strony z dnia 6 lutego 2002 r.)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty