Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2006 r., sygn. I GSK 1737/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek, Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.), Jacek Chlebny, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "[...] s.c. Z. S., K. R. z siedzibą w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 września 2004 r. sygn. akt 3/I SA/Po 561/02 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "[...]" s.c. Z. S., K. R. z siedzibą w Krakowie na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 31 stycznia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "[...]" s.c. -Z. S., K. R. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie kwotę 450 zł (czterysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 września 2004 r. sygn. akt 3/I SA/Po 561/02 oddalił skargę PPHU "[...]" s.c. - Z. S., K. R. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 31 stycznia 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu 2 lipca 1998 r. Agencja Celna "[...]" dokonała w imieniu Spółki "[...]" zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie owoców cytrusowych procedurą dopuszczenia do obrotu (JDA SAD nr [...]). Do zgłoszenia celnego została załączona faktura z dnia 30 czerwca 1998 r. nr [...] na kwotę 18963 NLG. Dyrektor Urzędu Celnego przyjął zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i 2 Kodeksu celnego i objął towar wnioskowaną procedurą celną oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego.
Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Krakowie przeprowadzili kontrolę działalności importowej Spółki "[...]" w latach 1998-1999, w wyniku której ustalono nieprawidłowości w rozliczeniach z holenderskim eksporterem - firmą "[...]" BV. W oparciu o wyniki tej kontroli Prezes Głównego Urzędu Ceł zwrócił się do holenderskich służb celnych o weryfikację faktury załączonej do zgłoszenia celnego. W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez holenderskie służby celne ujawniono u eksportera dokumenty finansowo-księgowe, z których wynikało, że cena podana w fakturze załączonej do zgłoszenia celnego stanowi jedynie część wartości transakcyjnej towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty