Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2006 r., sygn. I GSK 1595/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.), Sędziowie NSA Kazimierz Jarząbek, Małgorzata Korycińska, Protokolant Tomasz Filipowicz, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 kwietnia 2005 r. sygn. akt I SA/Sz 304/04 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. w Żdżarach na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 16 marca 2004 Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie, 2. zasądza od "[...]" Spółki z o. o. w Żdżarach na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie kwotę 2.495 zł (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2005 r., zapadłym po rozpoznaniu skargi "[...]" Spółki z o.o. w Żdżarach na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia 16 marca 2004 r. w przedmiocie klasyfikacji taryfowej i długu celnego, uchylił zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że w dniu 15 stycznia 2002 r. spółka "[...]", reprezentowana przez agencję celną, dokonała zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu na polski obszar celny 2000 sztuk norek żywych według dokumentu SAD nr [...]. Zgłaszający zaklasyfikował towar do kodu Taryfy celnej PCN [...], obejmującego zwierzęta futerkowe hodowlane czystej krwi, w stosunku do których jest stosowana stawka celna konwencyjna w wysokości 0%. Po zwolnieniu towaru, Naczelnik Urzędu Celnego w Stargardzie Szczecińskim przeprowadził kontrolę wskazanego zgłoszenia celnego. W jej wyniku stwierdzono, że do zgłoszenia nie zostało załączone świadectwo potwierdzające, że importowane hodowlane zwierzęta futerkowe spełniają warunki do uznania ich za czystorasowe zwierzęta hodowlane przywożone z zagranicy. Powyższe świadectwo nie zostało dołączone przez importera także w późniejszym terminie. W następstwie tych ustaleń, Naczelnik Urzędu Celnego w Stargardzie Szczecińskim decyzją z dnia 9 lipca 2003 r. uznał zgłoszenie celne nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru, stawki celnej i kwoty wynikającej z długu celnego i stwierdził, że importowane norki powinny być zaklasyfikowane do kodu PCN [...], jako "pozostałe" zwierzęta futerkowe, a stawka celna konwencyjna wynosić powinna 10%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty