Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2006 r., sygn. I GSK 1649/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała, Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska, Czesława Socha (spr.), Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 5032/03 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 31 października 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lutego 2005 r. o sygnaturze V SA 5032/03 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 31 października 2003 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne z dnia 10 września 1999 r. zawarte w SAD o nr [...] objęte procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzonych z zagranicy leków w zakresie wartości celnej towaru nie jest prawidłowe. Należało deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury wystawionej przez eksportera skorygować. Określono zatem, że w wartości celnej należy uwzględnić także udzielony importerowi przez eksportera rabat, obniżający zafakturowaną należność eksportera. Oznacza to, że przewidziany umową sprzedaży rabat był wynikiem kształtującym wartość celną transakcyjną towaru w wysokości pomniejszonej o rabat ceny wynikającej z faktury eksportera. Dopiero tak określona wartość (celna) transakcyjna stanowiła wartość celną towaru.
Powyższa ocena została sformułowana w związku z kontrolą celną przeprowadzoną u importera. Ujawniono zawartą przez niego z eksporterem [...] z Francji umowę z dnia 21 kwietnia 1997 r. (oraz poprawki do tej umowy obowiązujące od 1 stycznia 1999 r.) o konsygnacji i dystrybucji oraz notę debetową nr 17/CD/99 z dnia 1 października 1999 r. Umowa ta przewidywała dla importera rabat w wysokości 5% od zafakturowanej sprzedaży w przypadku przekroczenia progu miesięcznej sprzedaży 150.000 FRF. Strony umowy ustaliły, że założą skład konsygnacyjny prowadzony przez [...]. Za prowadzenie składu [...]należała się opłata składowa w wysokości 2% kwot zafakturowanych przez [...] dla [...]w okresie danego miesiąca. Ceny dostawy produktów do [...] podane zostały w dodatku do umowy stron. Produkty w składzie pozostawały własnością [...] dopóki nie zostały odebrane ze składu. Produkty te z tą chwilą przechodziły na własność [...] a który zobowiązany był dokonywać płatności za nie zgodnie z warunkami określonymi w art. 12 umowy. Importer miał obowiązek każdego miesiąca składać zamówienie do eksportera celem uzupełnienia zapasów a wraz z nim prognozę potrzebnych towarów na następne 7 miesięcy. Importer zobowiązany był przesłać [...] faxem najpóźniej do 5-go dnia następnego miesiąca sprawozdanie ze sprzedaży, w tym dokładną ilość i rodzaj produktów wydanych ze składu. Sprawozdanie to było podstawą do wysłania przez eksportera ([...]) faktury handlowej w terminie 10 dni od jego otrzymania. Ponadto art. 12 umowy przewidywał, że wraz ze sprawozdaniem dotyczącym obrotów, importer przekazywał eksporterowi notę debetową przedstawiającą wysokość należnego rabatu. Uzyskanie rabatu zależało od osiągnięcia przez importera poziomu zakupów w miesiącu odpowiadającego wysokości 150.000 FRF. Płatność rabatu była dokonywana za pomocą przekazu w tej samej walucie co określono na fakturach wystawianych dla importera. Oznaczało to, że importer przygotowywał miesięczny raport sprzedaży oraz wystawiał notę debetową, dostarczając je eksporterowi, który sporządzał fakturę. Importer dokonywał płatności na rzecz eksportera zgodnie z wystawioną przez niego fakturą, tj. w wysokości 100% wartości towarów. Tak więc jeśli importer uzyskał minimalny plan zakupów miesięcznych, uzyskiwał prawo do rabatu, którego eksporter nie mógł mu odmówić. Zobowiązany był do przelewu na jego rzecz kwoty określonej w nocie debetowej. Kwotą należną zatem w dniu zgłoszenia celnego była wartość towaru określona w fakturze handlowej wystawionej przez eksportera z uwzględnieniem udzielonej zniżki. Taką kwotę też stanowiła cena faktycznie zapłacona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty