Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. II GSK 188/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Anna Robotowska Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 131/06 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w E. z dnia 2 grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. T. na decyzję Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w E. z dnia 2 grudnia 2005 r. w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.
Wyrok został wydany w następującym stanie sprawy.
Ojciec skarżącej - H. T. - złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich do posiadanych gruntów rolnych, a następnie gospodarstwo rolne w formie darowizny przekazał swoim dzieciom: S. T. i skarżącej M. T. (akt notarialny z dnia 29 czerwca 2005 r.). W dniu 7 lipca 2005 r. M. T. wniosła o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych za rok 2005 z tytułu przeniesienia gospodarstwa rolnego na rzecz innego producenta rolnego. Organy administracyjne orzekające w sprawie, powołując się na art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 6, poz. 40 ze zm.), nie znalazły podstaw do uwzględnienia wniosku. Wskazały, iż w rozpoznawanej sprawie nie nastąpiło przekazanie gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 55 3 k.c. oraz przepisów rozporządzania Rady (WE) Nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zgodził się z organem odwoławczym, iż zarówno ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych, jak i prawo unijne, ustanawia zasadę jedności przekazywanego gospodarstwa rolnego, tzn. jego niepodzielności. Skoro zatem w sprawie nie doszło do przekazania całości gospodarstwa rolnego H. T. na rzecz jego córki, to wyłączone zostało zastosowanie art. 4 ust. 1 ostatnio powołanej ustawy. W konsekwencji należało uznać, że stronie nie przysługują dopłaty bezpośrednie do przejętych gruntów rolnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty