Wyrok NSA z dnia 11 padziernika 2006 r., sygn. I GSK 3075/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie Tadeusz Cysek NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 11 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K.-W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 maja 2005 r. sygn. akt III SA/Gl 202/04 w sprawie ze skargi J. K.-W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. K.-W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Katowicach kwotę złotych 1800 (jeden tysiąc osiemset) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 6 maja 2005 r. sygn. akt III SA/Gl 202/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. K.-W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z 16 stycznia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Dyrektor Urzędu Celnego w Katowicach decyzją z 30 lipca 2003 r. uznał zgłoszenie celne dokonane przez J. K.-W. z 27 listopada 2001 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i kwoty długu celnego; określił wysokość tego długu na kwotę 78.361,20 zł., a także wymierzył opłatę manipulacyjną dodatkową za czynności wykonane na wniosek osoby poza miejscem urzędowania na kwotę 2.010 zł. Zgłoszenie celne dotyczyło wyprodukowanych w Chinach damskich ubiorów sportowych, męskich koszulek typu T-Shirt i Polo-Shirt, bluzek damskich Sweetshirt oraz krótkich spodni męskich.
Organ celny I instancji zakwestionował zadeklarowaną przez stronę wartość transakcyjną uznając, że w oczywisty sposób budzi ona wątpliwości i mogła być zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości celnej importowanego towaru. Powołał się na będące w posiadaniu organów faktury porównawcze oraz rezultaty wywiadów przeprowadzonych w hipermarketach oraz innych sklepach handlujących odzieżą pochodzącą z Chin i stwierdził, że wartość celna towaru została zaniżona kilkakrotnie w stosunku do cen towarów tego samego gatunku i tego samego rodzaju sprowadzonego na polski obszar celny lub dostępnych w sprzedaży na polskim obszarze celnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty