12.07.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. I GSK 2673/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sędziowie Jacek Chlebny (spr.) NSA Tadeusz Cysek Marzenna Zielińska Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spedycji Międzynarodowej Spółki z o.o. w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2005 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 795/03 w sprawie ze skargi [...] Spedycji Międzynarodowej Spółki z o.o. w Szczecinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 18 lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu od [...]Spedycji Międzynarodowej Spółki z o.o. w Szczecinie kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 czerwca 2005 r., oddalił skargę Spółki z o.o. Spedycja Międzynarodowa z siedzibą w Szczecinie na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 18 lutego 2003 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy. W dniu 22 października 2001 r. Agencja celna [...] Spedycja Międzynarodowa Sp. z o. o. - jako główny zobowiązany - dokonała zgłoszenia celnego o nr [...], wnioskując o objęcie procedurą tranzytu towaru w postaci samochodu osobowego marki Opel, rok produkcji 1995, nr nadwozia [...] o wartości 5800 DEM. Zgodnie z treścią dokumentu SAD towar należało dostarczyć do urzędu celnego przeznaczenia (Oddziału Celnego w Terespolu) do dnia 24 października 2001 r. Jako odbiorcę towaru wskazano [...] z Białorusi. Pismem z dnia 28 grudnia 2001 r. Oddział Celny w Terespolu poinformował, że przedmiotowego towaru nie przedstawiono w urzędzie celnym przeznaczenia, w związku z czym nie został wykonany obowiązek wynikający z procedury tranzytu. W trakcie prowadzonego postępowania celnego w sprawie uregulowania statusu celnego ww. towaru, Spółka nadesłała pismo wystawione przez Wydział Spraw Wewnętrznych Obwodowego Komitetu Wykonawczego w Grodnie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi (wraz z tłumaczeniem), z którego wynikało, iż towar został wwieziony na teren Białorusi w dniu 30 listopada 2001 r. przez białoruski Urząd Celny "Zachodni Bug". W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego w Zgorzelcu zwrócił się do urzędu celnego przeznaczenia oraz dodatkowo do Oddziału Celnego w Sławatyczach z prośbą o potwierdzenie faktu wywozu towaru poza polski obszar celny. W odpowiedzi białoruski Urząd Celny "Zachodni Bug" poinformował, że nie posiada dokumentacji potwierdzającej fakt wwozu na terytorium Białorusi przedmiotowego samochodu, a towar nie został zarejestrowany w Urzędzie Celnym "Zachodni Bug" jako wwieziony na teren Białorusi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty