06.04.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2006 r., sygn. I GSK 2019/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.), Sędziowie NSA Jan Grabowski, Andrzej Kuba, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 4516/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 30 września 2003 Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 lutego 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 4516/03 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. z siedzibą

w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 30 września 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym. Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Spółkę [...] według dokumentu SAD z dnia 18 kwietnia 2000 r. nr [...] do którego dołączono m.in. deklarację dopuszczenia do obrotu towar - farmaceutyki sprowadzone z Holandii, przyjmując wartość celną towaru w zadeklarowanej przez Spółkę wysokości, która odpowiadała wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturą załączoną do zgłoszenia celnego, wystawionymi przez sprzedającego - [...]. z siedziba w Belgii.

Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie decyzją z dnia 29 marca 2003 r. nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i określił tę wartość w wysokości niższej od zadeklarowanej przez spółkę, uznając, że podana w fakturze handlowej wartość leków została zawyżona.

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu celnego I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w następstwie dokonanej kontroli celnej ujawniono w dokumentach księgowych firmy dwie umowy o dostawach produktu z dnia 10 listopada 1998 r. zawarte na czas nieokreślony między [...] Sp. z o.o. (importerem) a firmą [...] - Belgia i firmą [...] (eksporterem), umowy o dystrybucji i dostawach zawarte w dniu 1 maja 2001 r., z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2000 r., między [...] Sp. z o.o. (importerem) a firmami: [...] - Belgia, [...] - Irlandia (eksporterem), obowiązujące do dnia 31 grudnia 2002 r. Ujawniono także noty kredytowe eksporterów odnoszące się do faktur przedstawianych przy zgłoszeniach celnych, które obniżały wartość importowanych farmaceutyków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty