12.04.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2006 r., sygn. I GSK 1942/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki, Sędziowie NSA Jan Kacprzak (spr.), Anna Robotowska, Protokolant Magdalena Rosik, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.H.U. [...], M. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 marca 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Ka 2351/03 w sprawie ze skargi P.H.U. [...], M. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Cieszynie z dnia 19 września 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od M. Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Katowicach kwotę 250 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 11 marca 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Ka 2351/03 oddalił skargę M.Ż. działającej pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe "[...] w Bielsku - Białej na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Cieszynie z dnia 19 września 2003 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia co do pochodzenia i wymiaru należności celnych.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.

W dniu 12 lipca 2001 r., zgodnie z dokumentem SAD nr [...], P.H.U. "[...] w Bielsku - Białej M.Ż. (importer) zgłosiło do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym przywiezione z Republiki Węgierskiej odzież oraz ręczniki, deklarując węgierskie pochodzenie towaru i obniżoną stawkę celną w wysokości 0% wartości celnej towaru. Jako dowód pochodzenia towaru z Węgier, wymagany dla zastosowania obniżonej stawki, załączono deklarację na fakturze nr [...] z dnia 12 lipca 2001 r.

Naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku-Białej objął towar wnioskowaną procedurą i dopuścił go do obrotu na polskim obszarze celnym na warunkach określonych w zgłoszeniu. Następnie polskie władze celne zwróciły się do węgierskich władz celnych, będących władzami kraju eksportu, z prośbą o sprawdzenie i ustalenie rzeczywistego kraju pochodzenia towaru objętego deklaracją na fakturze. Węgierskie władze celne poinformowały, że firma [...]. i ... nie znajdują się pod zgłoszonym adresem siedziby i dlatego nie ma możliwości sprawdzenia pochodzenia towarów objętych wskazaną wyżej fakturą. Nadto wskazał, że zostały podjęte działania mające na celu wykreślenie tej firmy z rejestru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty