Wyrok NSA z dnia 27 wrzenia 2006 r., sygn. I GSK 3064/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędziowie NSA Andrzej Kuba Cezary Pryca (spr.) Protokolant Joanna Kubacka po rozpoznaniu w dniu 27 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lipca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 2735/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 lipca 2005 r., sygn. akt V SA 2735/04 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2004 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru.
Sąd uznał za prawidłowe ustalenia faktyczne dokonane w postępowaniu administracyjnym. Z ustaleń tych wynika, że na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych przez "[...]" Spółkę z o.o. w Warszawie według dokumentu SAD z dnia 17 stycznia 2000 r., nr [...] właściwy organ celny objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z Węgier leki o wartości deklarowanej przez importera według ceny transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym fakturze, wystawionej przez eksportera, [...]. z siedzibą na Węgrzech.
Naczelnik Urzędu Celnego III w Warszawie decyzją z dnia 21 grudnia 2002 r., nr [...], uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego, określając jednocześnie tę wartość z uwzględnieniem kwoty obniżki ceny według noty kredytowej eksportera z dnia 11 lutego 2000 r.
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pierwszej kolejności odniósł się do zarzutu naruszenia art. 23, 65, 83 i 85 Kodeksu celnego oraz art. 65 Kodeksu cywilnego. Prawidłowa ocena tego zarzutu oraz charakteru przyznanych upustów wymagały analizy uregulowań zawartych w umowie z dnia 2 sierpnia 1996 roku pomiędzy Spółką a jej kontrahentem, [...] Ltd. Jest poza sporem, że zgłoszenie celne z dnia 17 stycznia 2000 roku odnosiło się do umowy oraz kolejnych jej nowelizacji, a postanowienia tej umowy stanowiły prawną podstawę wzajemnych świadczeń eksportera i importera. Zgodnie z Nowelizacją nr 1 z dnia 6 kwietnia 1998 roku i stosownie do art. 3.1 umowy wyraźnie określono, że strony wspólnie będą tworzyć Roczny Plan Zakupów (RPZ). Art. 2.4 Nowelizacji nr 1 (k-160 akt wspólnych) wyraźnie określał, że jeśli zrealizowane przez skarżącą skumulowane zakupy Produktów Gotowych od [...] na koniec dowolnego miesiąca przekroczą skumulowane zakupy określone w RPZ, to wówczas skarżąca nabędzie prawo do otrzymania upustu wyliczonego na bazie miesięcznej stosownie do zasad opisanych w umowie. Zgodnie z porozumieniami rabat był udzielany na podstawie noty kredytowej w ciągu 90 dni po stosownym miesiącu zakupów. Eksporter miał prawo do "dyskrecjonalnego" cofnięcia upustu udzielonego na podstawie faktury, która nie została zapłacona w ustalonym czasie. Kontrahent skarżącej Spółki miał także prawo do zawieszenia lub zaprzestania oferowania upustów z tytułu dalszych dostaw. Z treści wystawionej w niniejszej sprawie noty kredytowej wynika, że eksporter udzielił Spółce upustu w wysokości 35 % wartości importowanych leków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty