Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. I GSK 64/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędziowie Maria Serafin-Kosowska (spr.) NSA Janusz Zajda Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki Akcyjnej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 września 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 539/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki Akcyjnej w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 września 2005r. sygn. V SA/Wa 539/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] w Poznaniu /zwanej dalej spółką/ na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd przedstawiając stan sprawy podał, że decyzją nr [...] z dnia 30 stycznia 2004r. wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt. 2 lit. a Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie uznał zgłoszenie celne zawarte w SAD nr [...] dokonane przez agencję celną w imieniu spółki z [...] z siedzibą w Poznaniu /poprzedniczki prawnej [...] w dniu 10 lutego 2001r. za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz wysokości zobowiązania podatkowego i obniżył tę wartość a w konsekwencji określił również kwotę podatku od towarów i usług od obniżonej podstawy opodatkowania.

Wymienioną wyżej decyzją z dnia 20 grudnia 2004r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie uchylił decyzję organu celnego I instancji w części dotyczącej określenia podatku od towarów i usług i orzekł, że brak było podstaw do wydania rozstrzygnięcia w tym zakresie a w pozostałej części utrzymał przedmiotową decyzję w mocy.

Według ustaleń poczynionych przez organy celne, wartość towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem /tj. leków/ została nieprawidłowo zadeklarowana w zgłoszeniu celnym, ponieważ w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono umowy dystrybucyjne z dnia 1 marca 2000r. oraz związane z nimi porozumienia z eksporterami [...] z siedzibą w Szwajcarii oraz [...]. Z siedzibą w Wielkiej Brytanii zawarte w sprawie rabatu za okres od dnia 1 stycznia 2001r. do 31 grudnia 2001r. przewidujące stosowanie rabatu w sprzedaży leków stronie skarżącej w wysokości 43% liczonej " z wartości sprzedaży zafakturowanej na koniec okresu zafakturowania"/ aneksem z dnia 1 lipca 2001r. wysokość rabatu zmieniono na 46%/. Jedynym warunkiem udzielenia tegoż rabatu było przekroczenie określonego minimalnego pułapu sprzedaży dla danego okresu określonego w pkt. 1.4 porozumienia a w przypadku gdy, zgodnie z pkt. 1.5 /1.6/, nabywca nie spełniłby tego warunku, rabat zostanie zawieszony. Rabat ten realizowany był poprzez wystawianie przez eksportera na koniec danego miesiąca not kredytowych obniżających wartość importowanych leków, noty te były rejestrowane w księgowości importera. W niniejszej sprawie były to noty kredytowe: nr 19513 z dnia 15 marca 2001r. wystawiona przez [...] z siedzibą w Wielkiej Brytanii, nr GL 136058 z dnia 28 lutego 2001r. wystawiona przez [...] z siedzibą w Szwajcarii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty