Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2006 r., sygn. I GSK 3409/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak, Sędziowie NSA Jan Grabowski (spr.), Andrzej Kuba, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 lipca 2005 r. sygn. akt III SA/Gl 1049/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 17 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 27 lipca 2005 r. sygn. akt III SA/Gl 1049/04 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 17 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych co do wartości celnej towaru i podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Spółkę [...] według dokumentu SAD z dnia 23 maja 2001 r. nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar - leki, przyjmując wartość celną towaru w zadeklarowanej przez Spółkę wysokości, która odpowiadała wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturami załączonymi do zgłoszenia celnego, wystawionymi przez eksportera.

Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach decyzją z dnia 19 maja 2004 r. nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej importowanego towaru i określił tę wartość w wysokości niższej od zadeklarowanej przez Spółkę, uwzględniając upusty udzielone jej przez eksportera towaru oraz określił kwotę podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzją z dnia 17 sierpnia 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego I instancji.

Sąd I instancji oddalając skargę Spółki na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach stwierdził, że organy celne dokonały właściwej interpretacji postanowień umowy z dnia 1 maja 2001 r., na mocy której stronie skarżącej były udzielane upusty. Skarżącą z eksporterem leków łączyła umowa ustna, która została potwierdzona na piśmie. Zakres zniżek i ich wysokość zostały sprecyzowane w umowie z dnia 1 maja 2001 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia 2000 r. Z umowy tej wynikało, iż upust był udzielony w wysokości 30% lub 40% (pkt 6.5 umowy). Sam rabat był zatem przyznany już w chwili dokonywania zgłoszenia celnego, a po jego dokonaniu następowało jedynie określenie rabatu notami kredytowymi, które, jak wykazało postępowanie dowodowe, wystawiane były w sposób ciągły. Nie był to zatem tzw. rabat "ex post", kiedy czynność prawna będąca źródłem rabatu dokonana jest po zgłoszeniu celnym towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty