Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. I GSK 61/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędziowie Maria Serafin-Kosowska (spr.) NSA Janusz Zajda Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki Akcyjnej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 września 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 551/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki Akcyjnej w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 września 2005r. sygn. V SA/Wa 551/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] S.A. w Poznaniu na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd przedstawiając stan sprawy podał, że decyzją nr [...] z dnia 27 listopada 2003r. wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt. 2 lit. a Kodeksu celnego Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie uznał zgłoszenie celne zawarte w SAD nr [...] dokonane przez agencję celną w imieniu spółki z [...] z siedzibą w Poznaniu /poprzedniczki prawnej [...] w dniu 18 grudnia 2000r. za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i obniżył tę wartość.
Decyzja ta została utrzymana w mocy wymienioną wyżej decyzją Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004r.
Według ustaleń poczynionych przez organy celne, wartość towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem tj. leków nabytych w firmie [...] z siedzibą w Wielkiej Brytanii została nieprawidłowo zadeklarowana w zgłoszeniu celnym, ponieważ w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono umowy dystrybucyjne z dnia 1 marca 2000r. oraz związane z nimi porozumienia zawarte z eksporterem w sprawie rabatu za okres od dnia 1 marca 2000r. do 31 grudnia 2000r. przewidujące stosowanie rabatu w sprzedaży leków stronie skarżącej w wysokości 43% liczonej "z wartości sprzedaży zafakturowanej na koniec okresu zafakturowania"; ujawniono także notę kredytową nr 19513 z dnia 15 marca 2001r. Jedynym warunkiem udzielenia tegoż rabatu było przekroczenie określonego minimalnego pułapu sprzedaży dla danego okresu określonego w pkt. 1.4 porozumienia a w przypadku gdy, zgodnie z pkt. 1.5 /1.6/ nabywca nie spełniłby tego warunku, rabat zostanie zawieszony. Rabat ten realizowany był poprzez wystawianie przez eksportera na koniec danego miesiąca not kredytowych obniżających wartość importowanych leków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty