19.07.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. I GSK 2656/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Maria Serafin - Kosowska Józef Waksmundzki Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 3172/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 21 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 lipca 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 3172/04, oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 21 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku podano, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] Sp. z o.o. w Warszawie, według dokumentu SAD z dnia 19 czerwca 2001 r. [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone leki, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - [...].

Naczelnik Urzędu Celnego IV w Warszawie decyzją z dnia 24 września 2003 r. Nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz wymiaru cła i określił wartość celną w nowej wysokości, ustalonej z uwzględnieniem rabatów udzielonych importerowi przez eksportera, obniżających pierwotnie zafakturowaną przez eksportera cenę leków podaną w fakturze, przedstawionej przy zgłoszeniu celnym.

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 21 września 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej u importera, ujawniono zawarte przez niego z eksporterami w dniu 14.12.1997 r. umowę o świadczenie usług dystrybucji i dostawy, przewidującą w sprzedaży leków skarżącej, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym od 26 marca do 25 czerwca 2001 r., stosowanie rabatów dla importera w wysokości 50 % wartości netto importowanych leków, jeżeli w okresie tym osiągnięte zostaną określone w umowach wielkości ("progi") zakupu leków przez importera. Według umów przyznanie rabatów dokumentowane było notami kredytowymi dostawców i "winno być uzależnione od terminowego rozliczenia płatności należnych dostawcy od nabywcy..." Przewidziane wyżej wymienioną umową rabaty przyznane zostały skarżącej notami kredytowymi eksporterów z 12 czerwca 2001 r. nr [...] i nr [...] w sumie 4.179.429,00 USD i w oparciu o te noty deklarowana w dokumencie SAD wartość celna pomniejszona została o wyliczone w decyzji I instancji kwoty z tytułu rabatów. Zdaniem organu odwoławczego, dokonana przez organ celny pierwszej instancji korekta wartości celnej była zasadna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty