Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2006 r., sygn. I GSK 2808/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kisielewicz del. Marzenna Zielińska Protokolant Joanna Kubacka po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2005 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 3659/02 w sprawie ze skargi E. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 17 maja 2005 r., sygn. akt 3 I SA/Wr 3659/02, oddalił skargę E. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z 30 sierpnia 2002 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym sprawy.
E. Ż., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe "[...]", dokonała 5 marca 1999 r. zgłoszenia celnego według dokumentu OBR [...], wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towaru sprowadzonego z Chin (odzieży). Do zgłoszenia celnego strona załączyła między innymi fakturę oraz deklarację wartości celnej.
W toku kontroli postimportowej przeprowadzonej w siedzibie firmy PPH "[...]" E.Ż. ujawniono fakturę za usługi doradcze z 2 stycznia 1999 r. (bez numeru). Firma dokonała ponadto przedpłaty za przedmiotowy towar, w kwocie wyższej niż wynikająca z faktury załączonej do zgłoszenia celnego, bo powiększonej o należność wynikająca z faktury z 2 stycznia 2002 r. za usługi doradcze. W związku z tym decyzją z 31 października 2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej towaru i określił kwotę długu celnego w skorygowanej wysokości, doliczając do podanej przez stronę ceny transakcyjnej kwotę wynikającą z ujawnionej faktury za usługi doradcze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty