Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. I GSK 1591/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Jerzy Chromicki Maria Myślińska (spr.) Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] S.A. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 6 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Go 415/05 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia 14 lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. Oddala skargę kasacyjną. 2. Zasądza od [...] S.A. w Warszawie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie 120 zł (sto dwadzieścia zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 6 grudnia 2005 r. (sygn. akt I SA/Go 415/05), oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia 14 lipca 2004 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniach od 2 do 23 lutego 2001 r., działająca z umocowania strony, agencja celna złożyła zgłoszenia celne SAD o numerach: [...] oraz badane w niniejszej sprawie zgłoszenie [...]. Przedmiotem importu były towary zakupione w firmie [...] z siedzibą we Francji, deklarowane w zgłoszeniach celnych do procedury dopuszczenia do obrotu. Z deklaracji wartości celnej dołączonej do każdego zgłoszenia wynikało, że sprzedający i kupujący są ze sobą powiązani, w rozumieniu art. 22 § 2 Kodeksu celnego, jednakże okoliczność ta nie miała wpływu ani na cenę towaru, ani na wartość transakcyjną. Z powyższego dokumentu wynikało także, iż kupujący nie uiszcza należności, które można uznać za warunek zakupu importowanych produktów. Po przeprowadzeniu procedury celnej towary wymienione w zgłoszeniach celnych dopuszczono do obrotu. W wyniku kontroli prawidłowości zgłoszeń celnych, ujawniono umowę licencyjną na używanie znaku towarowego, zawartą w dniu 15 grudnia 2000 r. pomiędzy [...] z siedzibą we Francji, a [...]. z siedzibą w Polsce (Warszawa). Z tego tytułu skarżąca zobowiązana była do ponoszenia opłat licencyjnych, rozliczanych w okresach półrocznych, określanych procentowo od wielkości obrotów netto produktami opatrzonymi znakami towarowymi [...]. Skarżąca w zgłoszeniach celnych nie potwierdziła faktu istnienia takich należności. Nie podzieliła również stanowiska organu kontrolnego, składając zastrzeżenia do protokołu kontroli. Stwierdziła, że nie zaistniały przesłanki pozwalające na doliczanie do wartości celnej importowanych towarów opłat ponoszonych z tytułu używania znaku towarowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty