19.09.2006 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 wrzenia 2006 r., sygn. I GSK 2882/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Jan Bała Maria Serafin-Kosowska (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 19 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 czerwca 2005 r. sygn. akt 3/I SA/Ka 2889/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 7 listopada 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 9 czerwca 2005r. sygn. akt 3/ I SA/Ka 2889/03 oddalił skargę [...] spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 7 listopada 2003r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji wartości celnej towaru.

Sąd oparł rozstrzygnięcie na następującym stanie faktycznym:

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] - spółkę z o.o. w Warszawie według dokumentu SAD z dnia 6 września 2000r. [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym lek o nazwie [...] i przyjęto wartość celną na podstawie wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturą wystawioną przez firmę [...] z Irlandii.

Decyzją z dnia 28 sierpnia 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej /obniżonej/ wysokości..

Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzją nr [...] z dnia 7 listopada 2003r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu tej decyzji organ II instancji wskazał, że kontrola przeprowadzona u importera po przyjęciu zgłoszenia celnego wykazała, iż ujawniona w toku postępowania umowa wiąże się z importem farmaceutykow oraz należnościami za ich zakup i powinna być przedstawiona organowi celnemu. Firma eksportująca zobowiązała się do udzielenia importerowi zniżek na zasadzie stałej według zakresu i wysokości precyzyjnie określonej w umowie co nastąpiło przed datą zgłoszenia celnego i faktycznie spółka importująca zapłaciła należność w kwocie odpowiadającej 70 % wartości fakturowej. Przyznany upust powinien być uwzględniony przez spółkę importującą przy dokonywaniu zgłoszenia celnego, co jednak nie zostało ani wtedy ani w późniejszym czasie uczynione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty